„Orlęta. Grodno 39’”, czyli wojna z sowietami oczami dwunastolatka od 9 września w kinach

Twórca „Karbali” oraz „Żywie Biełaruś!” powraca w pierwszym filmie o wojnie z sowietami, który widz obejrzy oczami dwunastoletniego chłopca. „Orlęta. Grodno 39’” to film historyczny, ale także opowiadający o miłości, przyśpieszonym dojrzewaniu i wartościach. Produkcja ta, to świetny wybór nie tylko dla szkół, ale również wszystkich tych, którzy chcą bliżej poznać wrześniowe wydarzenia z 1939 roku i cenią sobie dobre kino wojenne.

Film, który powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynii, postara się podbić serca widzów już 9 września na ekranach Cinema City. „Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastolatka, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 roku budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania i konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

 

 

 

 

W role młodych bohaterów filmu wcielili się niesamowici: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Na ekranie partnerują im znani i doświadczeni aktorzy: Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Jowita Budnik, Antoni Pawlicki oraz Andrzej Mastalerz. Za kamerą stanął współautor scenariusza do filmu „Generał Nil’, twórca takich filmów jak: „Karbala”, „Lincz”, czy „Żywie Biełaruś!” – Krzysztof Łukaszewicz, który jest również autorem scenariusza.

„Orlęta. Grodno ‘39” to produkcja wzruszająca, w końcu zawsze oglądając film oczami najmłodszych, emocje u widza są potęgowane. To także film niezwykle brutalny, ale taka właśnie jest wojna, a twórcy tego przed widzem nie ukrywają. Całą historię prowadzeni jesteśmy również przez wspaniałą muzykę skomponowaną przez Michała Lorenca, wielokrotnie nagradzanego kompozytora.

Film na ekranach Cinema City oglądać można od 9 września, a zapewniamy, że czas spędzony na seansie nie będzie zmarnowany. „Orlęta. Grodno ‘39” to obraz, który nie pozostawi widza bez przemyśleń, to obraz ważny, który wywoła w społeczeństwie szeroką dyskusję.

 


Artykuł Sponsorowany