Polskie kino przejmuje stery w 2021 roku. Podpowiadamy, obok jakich filmów nie możecie przejść obojętnie!

Bez wątpienia ten rok będzie polskim filmem pisany. Wiele produkcji przełożono z zeszłego roku, a co za tym idzie, zgromadziła się spora pula rodzimego kina, które ostatnio przeżywa prawdziwy rozkwit. Polacy kochają krajowe produkcje, to wiemy nie od dziś, a dowodem na to jest top 3 na liście filmów z największą liczbą widzów. Po 1989 roku najwięcej osób obejrzało w kinie “Ogniem i mieczem”, “Pana Tadeusza” oraz “Kler”. Czy któryś z tegorocznych tytułów powalczy o podium w tym zestawieniu?

Komedie, komedie romantyczne, dramaty, kryminały, filmy biograficzne, akcji, a nawet animacja, czy western - w tym roku w kinowym fotelu widzowie będą mogli podziwiać całą gamę gatunków filmowych i co najważniejsze, wszystkie wyjdą spod ręki polskich twórców. Kino to emocje, a te produkcje bez dwóch zdań dostarczą ich pełen wachlarz. Przedstawiamy wybór tytułów, które przykuły naszą uwagę i mamy nadzieję, że zainteresują również naszych widzów.*

 

1. Zabij to i wyjedź z tego miasta - premiera 22.02.2021

Tegoroczny laureat Złotych Lwów za najlepszy film i dźwięk na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To artystyczna animacja dla dorosłych, która powstawała przez 14 lat. Za reżyserię odpowiedzialny jest Mariusz Wilczyński, dla którego obraz jest odpowiedzią na niedokończone rozmowy z rodzicami, którzy już nie żyją. To opowieść o życiu i miłości, która uczy jak odrzucić złudzenia oraz kochać tu i teraz. Swoich głosów w filmie udzielili m.in. Krystyna Janda, Marek Kondrat, Andrzej Chyra, czy nieżyjący już Andrzej Wajda. To po prostu piękny film, który trzeba obejrzeć. Warto wspomnieć, że “Zabij to i wyjedź z tego miasta” powalczy o nominację do Oscara w kategorii “najlepszy pełnometrażowy film animowany”.

 


2. Mistrz - premiera 3.09.2021

Pełnometrażowy debiut reżyserski Macieja Barczewskiego, który był producentem filmu “Najlepszy”. Opowie nam historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, która będzie połączeniem dramatu sportowego z realiami życia w obozie koncentracyjnym. To opowieść o legendarnym pięściarzu z Auschwitz, Tadeuszu “Teddym” Pietrzykowskim, który dzięki swoim walkom na ringu przeżył i stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. W głównej roli zobaczymy Piotra Głowackiego, który jak się mówi w środowisku filmowym, wypadł w tej roli rewelacyjnie. Aktor by przygotować się do roli, musiał przejść radykalną zmianę, a tą podziwiać będziemy na ekranie już we wrześniu. Obok niego na ekranie zobaczymy m.in. Jana Szydłowskiego, Grzegorza Małeckiego, Marcina Bosaka oraz Rafała Zawieruchę.

 


3. Wesele 2 - premiera jesienią 2021

Nowy film Wojciecha Smarzowskiego, którego “Kler” w 2018 roku przyciągnął do kin ponad 5 milionów widzów. Natomiast jego “Wesele” z 2004 roku, które nazwać już można kultowym, jest uwielbiane przez Polaków. Tym razem akcja filmu będzie toczyła się na dwóch płaszczyznach: współcześnie i w 1941 roku, kiedy w Jedwabnem miała miejsce zbrodnia dokonana przez polskich sąsiadów na Żydach. Oprócz tytułowego wesela, produkcja poruszy temat relacji polsko-żydowskich oraz współczesnych relacji z Ukraińcami i Niemcami. W głównych rolach zobaczymy: Roberta Więckiewicza, Agatę Kuleszę, Arkadiusza Jakubika, czy Andrzeja Chyrę. Teaser filmu pojawił się w sieci w grudniu zeszłego roku, jednak wzbudził sporo kontrowersji i po kilku godzinach został usunięty.

 


4. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - premiera 17.09.2021

Komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. W kogo wcieli się jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia? Zdzisława Najmrodzkiego, który w czasach PRL-u okradał Pewexy i ośmieszał organy ścigania, uciekając im łącznie 29 razy. To historia legendarnego celebryty półświatka, który wraz ze swoją ferajną robił wszystko by nadać swojemu życiu nieco koloru i dobrej zabawy. Aktorowi na ekranie towarzyszyć będą: Robert Więckiewicz, Rafał Zawierucha, Jakub Gierszał, Olga Bołądź, a także Marta Wągrocka, debiutująca na dużym ekranie. Teaser wygląda bardzo obiecująco!

 


5. Gierek - premiera 15.10.2021

Michał Węgrzyn, reżyser “Procederu” o raperze Tomaszu Chadzie, tym razem skupił się na postaci ze świata polityki, czyli I sekretarzu KC PZPR - Edwardzie Gierku. W komunistycznego działacza wcieli się Michał Koterski, który specjalnie do roli przytył 17 kilogramów! Akcja filmu obejmuje lata 1970-1982, a jak mówią twórcy, gierkowska dekada była czasem, kiedy w Polsce zrobiło się bardziej kolorowo i to wszystko będą starali się oddać w filmie. Na ekranie zobaczymy również: Małgorzatę Kożuchowską, Jana Frycza, Rafała Zawieruchę, Agnieszkę Więdłochę, czy Mikołaja Roznerskiego. Poniżej znajdziecie krótką relację z planu, ponieważ zwiastun nie jest jeszcze dostępny.

 


6. Magnezja - premiera 10.10.2021

Gangsterski kryminał w poetyce westernu przepełniony czarnym humorem i zaskakującymi kreacjami polskich aktorów. Brzmi jak film, jakiego jeszcze na rodzimym podwórku nie widzieliśmy, dlatego tym bardziej nie możemy się doczekać. Produkcja przedstawia świat, w którym rządzą kobiety, a walutą jest kula z rewolweru. Film w reżyserii Macieja Bochniaka, który otrzymał Złoty Pazur w kategorii “Inne Spojrzenie” na gdyńskim festiwalu, został także doceniony za charakteryzację, kostium i scenografię. Zapowiada się więc niesamowite widowisko z iście gwiazdorską obsadą, bowiem na ekranie zobaczymy: Maję Ostaszewską, Mateusza Kościukiewicza, Agatę Kuleszę, Borysa Szyca, Dawida Ogrodnika, czy Małgorzatę Boczarską.

 


7. Broad Peak

Film w reżyserii Leszka Dawida, który między innymi kręcony był w Karakorum na wysokości 5600 metrów n.p.m.! To historia polskiego himalaisty Macieja Berbeki, który wraz z polską ekipą w 2013 roku zdobył jako pierwszy Broad Peak zimą. Niestety wyprawa zakończyła się śmiercią Berbeki oraz jego kolegi Tomasza Kowalskiego, którym nie udało się dotrzeć do 4 obozu podczas zejścia. W głównych rolach zobaczymy: Ireneusza Czopa, Maję Ostaszewską, Dawida Ogrodnika, Łukasza Simlata, czy Piotra Głowackiego. Produkcja o temacie bardzo aktualnym, ponieważ po ostatnim zdobyciu K2 zimą przez Nepalczyków, himalaizm powrócił na języki całego świata. Niestety data premiery jest jeszcze nieznana.

 


8. Fisheye

Julia Kijowska i Piotr Adamczyk w głównych rolach pełnometrażowego debiutu reżyserskiego Michała Szcześniaka. To opowieść o porwanej kobiecie, która zostaje poddana obserwacji i ma kontakt ze światem wyłącznie przez tytułowy fisheye, czyli wizjer. Dostaje zadanie by rozwikłać tajemnicę z przeszłości, a jeśli jej się uda, nagrodą będzie jej wolność. Zwiastun jest bardzo interesujący, a Piotr Adamczyk w roli czarnego charakteru, to coś czego nie możecie przegapić. Film na ekrany kin miał trafić w zeszłym roku, jednak wciąż nieznana jest jego tegoroczna data premiery.

 


9. Prime time

Film debiutujący na tegorocznym Sundance Film Festival z niezwykle utalentowanym Bartoszem Bielenią w roli głównej. To również pełnometrażowy debiut reżyserski Jakuba Piątka powstały w Watchout Studio, odpowiedzialnym za takie hity jak “Bogowie”, czy “Ukryta gra”. “Prime time” to dramat psychologiczny opowiadający historię mężczyzny, który z bronią w ręku dostaje się do studia telewizyjnego i żąda wejścia na antenę na żywo. Obok Bartosza Bieleni w filmie zagrali: Magdalena Popławska, Andrzej Kłak, czy Cezary Kosiński. Na ekrany polskich kin trafi w tym roku.

 


10. Sweat

Film w reżyserii Magnusa von Horna, który zakwalifikował się do 56 tytułów wyróżnionych w konkursie głównym w Cannes, a na rodzimym podwórku zdobył najwięcej statuetek podczas FPFF w Gdyni. Opowiada historię motywatorki fitness, która dzięki obecności w mediach społecznościowych, staje się celebrytką. Jednak mimo sławy i tysięcy fanów, w życiu kobiety brakuje bliskości. Główną rolę zagrała niesamowita Magdalena Koleśnik, a partnerują jej równie rewelacyjni Aleksandra Konieczna, Zbigniew Zamachowski, czy Julian Świeżewski. Film niesamowicie aktualny, pokazujący siłę i niebezpieczeństwo płynące z mediów społecznościowych. Niestety data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

 


11. Śniegu już nigdy nie będzie

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego kandydata do Oscara w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej we współpracy z Michałem Englertem. Opowieść o pochodzącym ze wschodu Żeni, który zatrudnia się jako masażysta na luksusowym osiedlu, gdzie szybko staje się powiernikiem sekretów swoich klientów. W obsadzie: Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Krzysztof Czeczot i w głównej roli ukraiński aktor Alec Utgoff. Film otrzymał nagrodę specjalną na MFF w Wenecji. Miejmy nadzieję, że uda się go obejrzeć na wielkim ekranie jeszcze przed tegoroczną galą oscarową.

 


12. Dziewczyny z Dubaju

Film na podstawie książki Piotra Krysiaka opowiadającej o tzw. aferze dubajskiej, w która zamieszane były polskie celebrytki i modelki oraz gangsterzy powiązani z wyższymi sferami krajów Bliskiego Wschodu. W filmie zobaczymy historię kobiety, która w pogoni za wielkim światem, została damą do towarzystwa. Na prośbę arabskich szejków zaczęła werbować modelki, celebrytki i gwiazdy z Polski, które jeździły do Dubaju by zabawiać się z tamtejszymi mężczyznami. Pokładamy w tym filmie spore nadzieje, ponieważ za kamerą stanęła Maria Sadowska, reżyserka bardzo udanej produkcji “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, a głównym scenarzystą jest Mitja Okorn, twórca takich hitów jak “Listy do M.”, czy “Planeta Singli”. Za dystrybucję filmu odpowiedzialna jest Doda wraz ze swoim mężem. W obsadzie zobaczymy: Paulinę Gałązkę, Katarzynę Figurę, Jana Englerta, Katarzynę Sawczuk, Olgę Kalicką oraz Annę Karczmarczyk. Premiera filmu miała mieć miejsce w styczniu tego roku, niestety z powodu zamkniętych kin było to niemożliwe. Nowa data nie jest jeszcze znana.

 


13. Na pełnej petardzie

Produkcja, o której wciąż wiadomo niewiele, ale czujemy że warto zatrzymać się przy niej chwilę dłużej. Film poświęcony będzie życiu, pracy, a także walce z nowotworem księdza Jana Kaczkowskiego, znanego i lubianego duchownego oraz dyrektora Puckiego Hospicjum, który zmarł w 2016 roku. W głównej roli zobaczymy Dawida Ogrodnika, który w tym roku na ilość filmów ze swoim udziałem nie będzie mógł narzekać. Obraz wyreżyseruje Krzysztof Rzączyński. Kto pojawi się jeszcze w obsadzie i kiedy film trafi na ekrany kin? Na te informacje musimy jeszcze poczekać, a efekt końcowy powinniśmy poznać jeszcze w tym roku.

 

*Daty premier aktualne są na dzień publikacji artykułu. Istnieje ryzyko, że część tytułów trafi na ekrany później niż jest to zapowiedziane.


Iwona Marczewska/Cinema City