46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jakie filmy powalczą o nagrody?

Dziś rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w roku na naszym rodzimym podwórku, czyli 46. FPFF w Gdyni. W tym roku o główną nagrodę powalczy aż 13 produkcji, a konkurencja jest niezwykle zróżnicowana. Mamy aż sześć debiutów reżyserskich, film przybliżający historię śmiertelnie pobitego przez milicję Grzegorza Przemyka (“Żeby nie było śladów”), dwie kreacje Dawida Ogrodnika w komedii inspirowanej życiem Zdzisława Najmrodzkiego (“Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”) oraz dramat o Danielu Rycharskim - cenionym artyście i zdobywcy paszportu “Polityki” (”Wszystkie nasze strachy”), biograficzny musical o Kamili Jędrusik (“Bo we mnie jest seks”), kryminał o prl-owskiej akcji policji, w ramach której zbierano informację o homoseksualistach (“Hiacynt”), czy ekranizację prozy Doroty Masłowskiej (“Inni ludzie”).

Poniżej przedstawiamy wszystkie tytuły, które powalczą o Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym.

 

BO WE MNIE JEST SEKS

Biograficzny dramat z Marią Dębską wcielającą się w Kalinę Jędrusik - aktorkę teatralną, filmową i piosenkarkę, w której kochały się miliony. Historia o bezwstydnej radości życia, pewnym romansie i zemście za nieodwzajemnione uczucia. Marii Dębskiej na ekranie partnerują: Leszek Lichota, Tomasz Ziętek, Paweł Tomaszewski oraz piosenkarz Krzysztof Zalewski. Film w kinach będzie do obejrzenia od 12 listopada.

 


CIOTKA HITLERA

Film przedstawia historię mężczyzn, którzy w latach 40. XX wieku wyłowili z rzeki kobietę i jej małą córkę, które okazały się być żydówkami. Bohater filmu podejmuje heroiczną walkę o ich przetrwanie, dając im schronienie w swoim domu, ryzykuje własnym życiem oraz swojej rodziny. Film oglądać można było w wybranych kinach w czerwcu.

 


HIACYNT

Tytuł, który nie będzie miał swojej kinowej premiery, a oglądać będzie go można na platformie streamingowej Netflix od 13 października. To trzeci film Piotra Domalewskiego, a pierwszy nie traktujący o relacjach rodzinnych, lecz o morderstwach gejów, które miały miejsce w latach 80. “Hiacynt” przybliża akcję policji pod tą samą nazwą, która była największą łapanką homoseksualistów w PRL-u.

 


INNI LUDZIE

Ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej “Inni ludzie” w reżyserii debiutującej na wielkim ekranie Aleksandry Terpińskiej. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych. W głównych rolach wystąpili: Sonia Bohosiewicz, Jacek Beler, Magdalena Koleśnik, Marek Kalita oraz Sebastian Fabijański jako narrator. Premiera filmu ma odbyć się w przyszłym roku.

 


LOKATORKA

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, a dokładniej życiem warszawskiej aktywistki Jolanty Brzeskiej, która została zamordowana w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. To historia o skorumpowanym systemie i walce, jaką toczy z nim prowadząca dochodzenie policjantka. W głównych rolach występują: Irena Melcer, Leszek Lichota, Jan Frycz, czy Piotr Głowacki. Data premiery kinowej nie jest jeszcze znana.

 


MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE

Kolejna obyczajowa historia za kamerą której stanął Łukasz Grzegorzek. Tym razem opowie nam historię Joanny “Jo” Lisieckiej, która jedzie na autopilocie w życiu zawodowym, rodzinnym i osobistym. Wydaje jej się, że nikt nie dowie się o podwójnym życiu, które prowadzi i że jest sprytna. Prawda okazuje się jednak inna. Na ekranie zobaczymy: Agatę Buzek, Jacka Braciaka, Adama Woronowicza, czy Małgorzatę Zajączkowską. “Moje wspaniałe życie” na ekranach kin będziemy mogli oglądać już od 29 października.

 


MOSQUITO STATE

Film pokazywany na festiwalu filmowym w Wenecji w reżyserii debiutującego Filipa Jana Rymsza z zagraniczną obsadą: Beau Knapp, Charlotte Vega, Daisy Bishop oraz Jack Kesy. To historia analityka z Wall Street, który obserwuję niepokojące zjawisko - jego modele komputerowe zachowują się nietypowo. Zupełnie tak jak rozmnażające się w jego mieszkaniu komary. Data premiery w polskich kinach nie jest jeszcze znana.

 


NAJMRO. KOCHA, KRADNIE, SZANUJE

Komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej. W kogo wcieli się jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia? Zdzisława Najmrodzkiego, który w czasach PRL-u okradał Pewexy i ośmieszał organy ścigania, uciekając im łącznie 29 razy. To historia legendarnego celebryty półświatka, który wraz ze swoją ferajną robił wszystko by nadać swojemu życiu nieco koloru i dobrej zabawy. Aktorowi na ekranie towarzyszyć będą: Robert Więckiewicz, Rafał Zawierucha, Jakub Gierszał, Olga Bołądź, a także Marta Wągrocka, debiutująca na dużym ekranie. Film aktualnie można oglądać na ekranach Cinema City!

 


POWRÓT DO LEGOLANDU

Film z gwiazdorską obsadą: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Sebastian Stankiewicz oraz z debiutującym na wielkim ekranie Teodorem Koziarem w roli głównej. Opowieść o walce z nałogiem alkoholowym ojca i dorastającym chłopcu, który musi bardzo szybko dorosnąć by móc zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku. Data premiery kinowej nie jest jeszcze znana.

 


PRIME TIME

Film, który swoją premierę miał w kwietniu tego roku na platformie streamingowej Netflix z Bartoszem Bielenią w roli głównej. To historia uzbrojonego mężczyzny, który wchodzi do studia telewizyjnego i bierze zakładników. Jego celem jest wejście na wizję podczas prime time’u. Bieleni na ekranie partnerują Magdalena Popławska, Andrzej Kłak, czy Cezary Kosiński.

 


PRZEJŚCIE

Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Doroty Lamparskiej. Opowiada historię Marii, która na skutek uszkodzenia mostu łączącego świat żywych ze światem umarłych, z opóźnieniem dowiaduje się o swojej śmierci. Widzą ją bliscy, jednak dla innych staje się obojętna. Rodzina stara się nakłonić kobietę, by zobaczyła swoje ciało i je zidentyfikowała, bowiem to warunek konieczny by dotarło do niej, że nie żyje. W roli Marii wystąpiła WIktoria Gorodeckaja.

 


ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA

Film biograficzny opowiadający historię Szmula Zygielbojma, członka polskiego rządu na uchodźstwie, który popełnia samobójstwo. Dochodzenie koronera pokazuje, że samobójstwo było aktem rozpaczy z powodu obojętności państw alianckich na eksterminację Żydów. Na ekranie zobaczymy: Wojciecha Mecwaldowskiego, Karolinę Gruszkę, czy Jacka Rotha. Film do obejrzenia od 5 listopada w kinach.

 


SONATA

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano - autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. W głównych rolach występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak i Łukasz Simlat.

 


WSZYSTKIE NASZE STRACHY

Film z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej o zdobywcy paszportu “Polityki” Danielu Rycharskim - wychowanym na wsi artyście, który jest homoseksualistą mocno zaangażowanym w działalność Kościoła katolickiego. Data premiery kinowej nie jest jeszcze znana.

 


ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW

Polski kandydat do Oscara i jeden z faworytów tegorocznego konkursu głównego FPFF w Gdyni. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiada historię studenta Grzegorza Przemyka, który umarł na skutek ciężkiego pobicia przez funkcjonariuszy milicji. Rewelacyjna obsada: Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak, Agnieszka Grochowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Jacek Braciak i wielkie emocje do przeżycia w kinie już w ten piątek, tj. 24 września.

 


ZUPA NIC

Film w reżyserii Kingi Dębskiej o rodzinnych perypetiach. Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnukom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającego w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Komedia obyczajowa, która nie tylko bawi, ale i wzrusza. Ostatnie seanse jeszcze możecie złapać w Cinema City.

 

IM/Cinema City