Nick Cave ze swoim koncertem “Idiot Prayer” na wielkim ekranie. Tego nie można przegapić!

Tęsknisz za koncertami? My bardzo! Właśnie dlatego mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia. Już 5 listopada w Cinema City, tylko przez jeden wieczór, będzie można przeżyć na nowo magię jednego z najbardziej imponujących wydarzeń artystycznych 2020 roku. Zapraszamy na magiczne doznania na sali kinowej, gdzie będzie można obejrzeć koncert “Idiot Prayer - Nick Cave alone at Alexandra Palace”.

  • “Najpiękniejsze i najbardziej ponure przedstawienie, jakie kiedykolwiek dał Nick Cave” - The Telegraph
  • “Zapierający dech w piersiach… egzorcyzm śmierci, religii i romansu” - NME
  • “Dostojny i piękny” - Independent

Tak lipcowy koncert Nicka Cave’a, który odbył się online, został oceniony przez media. Teraz widzowie będą mogli przekonać się na własnej skórze, dlaczego “Idiot Prayer - Nicka Cave alone at Alexandra Palace” został tak bardzo, doceniony przez cały świat. Już 5 listopada w kinach Cinema City wydarzy się magia i nie może Cię tam zabraknąć.

Koncert nagrany został w czerwcu 2020 roku, kiedy Wielka Brytania powoli wychodziła z lockdownu i był odpowiedzią artysty na zamknięcie i izolację spowodowaną pandemią Covid-19. Początkowo miał być to film przeznaczony tylko do odbioru w Internecie, jako biletowany koncert, jednak teraz fani będą mogli obejrzeć jego wydłużoną wersję o cztery dodatkowe utwory na wielkim ekranie.

W “Idiot Prayer”, Nick Cave gra swoje piosenki samotnie przy fortepianie, w rzadko spotykanej, okrojonej wręcz formie (występuje bez zespołu), od wczesnych utworów z Bad Seeds i Grinderman, aż po kompozycje z najnowszego album Nick Cave & The Bad Seeds, “Ghosteen”. W filmie znalazły się m.in. takie piosenki jak: Into My Arms, The Mercy Seat, Higgs Boson Blues, czy Girl In Amber.

Co ciekawe to artystyczne przedstawienie zostało sfilmowane przez wielokrotnie nagradzanego operatora Robbiego Ryana (“Faworyta”, “Historia Małżeńska”, “American Honey”) w oszałamiającej sali West Hall w Alexandra Palace. Za montaż odpowiedzialny był Nick Emerson (“Lady M.”, “Emma”), a muzykę nagrał Dom Monks.

“Idiot Prayer” to czwarty film, który Nick Cave nagrał we współpracy z Trafalgar Releasing. Wcześniejsze produkcje to: “Distant Sky - Live in Copenhagen” z 2018 roku. “One More Time With Feeling” z 2016 roku oraz “20 000 Days on Earth” z 2014 roku, który to został nagrodzony statuetką na Festiwalu Filmowym Sundance.

 

“Film "Idiot Prayer" jest owocem spotkań "Conversations With…". Uwielbiałem grać zdekonstruowane wersje moich piosenek na tych koncertach, wracając w ten sposób do ich podstawowych form. Czułem, że na nowo odkrywam te utwory i zacząłem myśleć o pójściu do studia i nagraniu tych przerobionych wersji, kiedy tylko znajdę czas.

Potem nadeszła pandemia - lockdown objął cały świat, który zapadł w niesamowitą, autorefleksyjną ciszę. W tej ciszy zacząłem myśleć o większym przedsięwzięciu, nie tylko o nagraniu piosenek, ale także o ich sfilmowaniu.

Pracowaliśmy z zespołem w Alexandra Palace - miejscu, w którym grałem i które kocham - nad ustaleniem daty sfilmowania tego przedsięwzięcia, jak tylko będą mogli otworzyć dla nas budynek.

19 czerwca 2020 roku, otoczeni przez funkcjonariuszy Covid z taśmami mierniczymi i termometrami, zamaskowanych gafferów i operatorów kamer, nerwowo wyglądających techników i wiadra żelu do dezynfekcji rąk, stworzyliśmy coś bardzo dziwnego i bardzo pięknego, co przemawiało w tym niepewnym czasie.

Ten album to modlitwa w pustkę, pamiątka z dziwnego i niepewnego momentu w historii. Mam nadzieję, że Ci się spodoba.”


Nick Cave