Szybcy i Wściekli: ranking najbardziej pamiętnych scen kaskaderskich

Najwyższa pora na wybuch akcji w filmowym repertuarze za sprawą megahitu wchodzącego na wielkie ekrany w postaci premiery Szybcy i Wściekli 9. Najnowsza część kultowej serii akcji jest obietnicą powrotu do kin największych przebojów i zapowiedzią dużych tytułów, które już niedługo będzie można oglądać w kinach Cinema City. Filmowych emocji w najlepszym wydaniu dostarczy wszystkim kinomanom ponowne spotkanie z Dominikiem Toretto i jako ekipą. Jak wszyscy wiemy, jedną z rzeczy, która wyróżnia tą franczyzę, jest niezliczona ilość niezwykłych szalonych akcji kaskaderskich. Specjalnie dla naszych widzów przygotowaliśmy ranking najbardziej pamiętnych scen w rosnącej Skali Absurdu, od tych stosunkowo zwykłych po takie, które nieraz wbijały w fotel i powodowały niezliczone pytania: “jak?”. Sprawdź naszą listę i przygotuj się na szaleństwo na pełnym gazie w najnowszej części Szybcy i Wściekli.

 

8. Samochód kontra pociąg (Szybcy i wściekli, 2001)

SKALA ABSURDU: 2/10

Ten absurdalny, aczkolwiek trzymający w napięciu punkt kulminacyjny z pierwszego filmu Szybcy i wściekli plasuje się na najniższej pozycji z wyłącznie 2 punktami w naszej Skali Absurdu. Początek serii to tylko delikatna zapowiedź tego, jak daleko posunie się wyobraźnia twórców w scenach akcji i jak dużo pracy będą mieli kaskaderzy. Scena wyścigu, w której Brian poddaje się banalnemu stylowi życia Doma i ryzykuje życiem by zdążyć przejechać przez tory przed nadjeżdżającym pociągiem towarowym, przyprawia o ciarki, ale takie sytuacje już w niejednym filmie widzieliśmy.

 


7. Lądowanie na łodzi (Za szybcy, za wściekli, 2003)

SKALA ABSURDU: 4/10

Trzymajcie się, od teraz zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Kiedy Vin Diesel opuścił na chwilę franczyzę, zostawił najbardziej absurdalne akcje w rękach tragicznie zmarłego Paula Walkera. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy samochód skaczący z rampy może wylądować na łodzi, tutaj przekonacie się, że tak. W tym filmie akcja i prawa natury nie idą w parze.

 


6. Najdłuższy na świecie pas startowy (Szybcy i wściekli 6, 2013)

SKALA ABSURDU: 6/10

Chyba nikt nie jest fanem nudy, która towarzyszy kołowaniu w samolocie w oczekiwaniu na start. W takim razie całe szczęście, że nigdy nie lataliście liniami Szybcy i wściekli, gdzie pas startowy rozciąga się na długość 10 minutowej sekwencji akcji. Jest to jednak potrzebne dla celów narracyjnych, ponieważ Dom i jego ekipa muszą mieć czas na pokonanie czarnego charakteru.

 


5. Samochód kontra czołg (Szybcy i wściekli 6, 2013)

SKALA ABSURDU: 6/10

“Uh, chłopaki mają czołg.” Tymi słowami, wypowiedzianymi przez Teja, jednego z członków załogi Doma, seria Szybcy i wściekli w pełni oddała się szaleństwu. Ta część to nie tylko scena, w której czołg pędzi autostradą, miażdżąc przy tym wszystko na swojej drodze, ale również spektakularny ratunek w powietrzu Letty w wykonaniu Doma, który jest ostatecznym potępieniem praw fizyki przez twórców.

 


4. Pościg z sejfem (Szybcy i wściekli 5, 2011)

SKALA ABSURDU: 6/10

Piąta część filmu zaprezentowała nową filozofię całej serii, przenosząc ją z sagi o wyścigach ulicznych do filmu o kradzieżach bez wychodzenia z samochodu. Szybcy i wściekli 5 kończy się destrukcyjnym punktem kulminacyjnym, w którym Dom i jego załoga przeciągają przez całe miasto po ulicach Rio de Janeiro skarbiec z banku, mając na ogonie policję i Hobbsa, debiutującego we franczyzie.

 


3. Samochodowy skok spadochronowy (Szybcy i wściekli 7, 2015)

SKALA ABSURDU: 8/10

Reżyser James Wan po ukończeniu przerażającego horroru Obecność, musiał zmienić nieco klimat i postanowił opanować niemożliwą sekwencję akcji w siódmym filmie serii Szybcy i wściekli. Trochę odleciał, zważywszy na fakt, że postacie stały się superbohaterami, wyposażonymi w możliwość mocowania spadochronów do samochodów i podniebnych lotów.

 


2. Samochód kontra wieżowiec (Szybcy i wściekli 7, 2015)6

SKALA ABSURDU: 8/10

Abu Zabi było gospodarzem jednej z najbardziej pamiętnych scen w Szybcy i wściekli 7, gdy Dom i Brian przeskakują samochodem z jednego drapacza chmur do drugiego. Kto powiedział, że się nie da?

 


1. Samochód kontra łódź podwodna (Szybcy i wściekli 8, 2017)

SKALA ABSURDU: 10/10

Czarny charakter ósmej części serii - Cipher sprawiła Domowi i jego załodze prawdziwe piekło podczas kulminacyjnego punktu filmu, kiedy dowodząc łodzią podwodną wystrzeliła w konwój pojazdów torpedę. Nie przewidziała jednak, że dla Hobbsa żadna torpeda nie jest straszna i potrafi zmienić jej kurs jedną ręką. Przy tego rodzaju burzącej logikę akcji z pewnością wyruszenie całej ekipy w kosmos, jest tylko kwestią czasu.

 

 

Jakie miejsce zajmą akrobacje z najnowszej części Szybcy i wściekli 9 na naszej liście? Już Tego dowiemy się już 25 czerwca!

 


Cinema City