Dzień Pozytywnego Myślenia. Oto filmy, które uświadomią Ci, jak ważnym aspektem naszego życia jest pozytywne nastawienie

Trwająca pandemia koronawirusa ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Jesteśmy przybici, ponieważ nie możemy spotykać się z rodziną, znajomymi, czy wyjść na miasto. Z okazji “Dnia Pozytywnego Myślenia” pragniemy przypomnieć naszym widzom, dlaczego warto patrzeć na otaczający nas świat przez różowe okulary. Pomogą nam w tym produkcje, w których bohaterowie pokazują, jak powinniśmy radzić sobie z problemami.

Chociaż wciąż nie możemy zaprosić naszych widzów na wspólny seans do kina, a kolejne premiery są przekładane, nie poddajemy się. Tęsknimy za pełnymi salami, za wspólnie przeżywanymi emocjami i zapachem popcornu, ale wiemy, że te czasy w końcu wrócą. Staramy się myśleć pozytywnie, bowiem jeszcze będzie pięknie. Chcemy, żebyście także o tym pamiętali, dlatego przygotowaliśmy listę filmów, które z powodzeniem o tym pozytywnym nastawieniu przypominają.

 

1. PORADNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA

Historia mężczyzny z chorobą dwubiegunową, który po stracie żony, domu i pracy, stara się na nowo odnaleźć w swoim życiu. Na swojej drodze spotyka niezrównoważoną psychicznie kobietę, która pomaga mu zrozumieć, że zawsze jest jakieś “światełko w tunelu”. Wspaniała produkcja z kapitalnymi kreacjami aktorskimi Bradleya Coopera, Roberta De Niro oraz Jennifer Lawrence. Przesłanie płynące z filmu najlepiej obrazuje zdanie wypowiedziane przez głównego bohatera: “Rób wszystko jak najlepiej i myśl pozytywnie, a pojawi się promyk nadziei.”

 


2. ŻYCIE JEST PIĘKNE

Naszym zdaniem jeden z najlepszych filmów w historii, który moglibyśmy oglądać na wielkim ekranie bez przerwy. To opowieść o ojcu, który wraz z synem trafia do obozu koncentracyjnego, jednak stara się zrobić wszystko, by chłopiec nie zorientował się w jak okrutnej rzeczywistości przyszło mu żyć. W związku z tym całość próbuje zmienić w zabawę dla dorosłych. Chociaż film jest niezwykle smutny, to dzięki wprowadzeniu komediowych elementów i wspaniałej roli Roberto Benigniego, pozostawia widza w przekonaniu, że pozytywne myślenie potrafi zmienić naprawdę wiele.

 


3. W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI

Animacja, którą pokochały nie tylko dzieci, ale i dorośli (była oklaskiwana na stojąco na festiwalu filmowym w Cannes). Uświadamia widzom, jak ważne w naszym życiu są emocje i to nie tylko te pozytywne. Chociaż stery w naszym życiu powinny być w rękach “radości”, która jest swego rodzaju motorem napędowym naszych działań, to film uczy nas, że nie samym szczęściem człowiek żyje. Smutek jest potrzebny, tak samo jak złość, odraza i strach. Nauka płynąca z bajki? Pozytywne nastawienie i chęć do działania jest tym, co pozwala naprawić każdą sytuację. Tylko tyle, czy może aż tyle?

 


4. W POGONI ZA SZCZĘŚCIEM

Historia mężczyzny, którego zostawiła żona i stracił dach nad głową. Wraz z synem błąka się po mieście, mieszkając w przytułkach dla bezdomnych, czy łazience na stacji kolejowej, próbując tym samym zdobyć pracę w biurze maklerskim. Może film nie do końca o pozytywnym myśleniu, ale o walczeniu o siebie i nie poddawaniu za wszelką cenę. Uczy jak radzić sobie z problemami i lękiem, a także być zaradnym i odpowiedzialnym. Tytuł zmuszający widza do refleksji i pozostawiający go z przesłaniem: "Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie możesz czegoś zrobić”, nawet gdybyś usłyszał to od własnego ojca.

 


5. NIETYKALNI

Niezwykle pozytywny film, który pokazuje nam, że nawet będąc w beznadziejnej sytuacji, nie można się poddawać i trzeba czerpać z życia garściami. Opowieść o sparaliżowanym milionerze, który nie widzi sensu w życiu z powodu swojej niepełnosprawności. Postanawia zatrudnić do pomocy chłopaka z przedmieścia, który dopiero wyszedł z więzienia i nie ma żadnego doświadczenia w tego typu pracy. Pomaga on jednak zrozumieć swojemu pracodawcy, że wciąż ma po co żyć. “Nietykalni” to produkcja pełna ciepła, przyjaźni, szczerości i dobrej zabawy. Jeżeli jej nie widzieliście, warto nadrobić zaległości.

 


6. CHOĆ GONI NAS CZAS

Piękny film o umieraniu. Tak w skrócie można opisać ten tytuł ze świetnymi rolami Morgana Freemana i Jacka Nicholsona. To historia dwóch umierających mężczyzn z różnych warstw społecznych, którzy spotykają się w szpitalnej sali i za sprawą tzw. “listy rzeczy do zrobienia przed śmiercią”, zostają przyjaciółmi i przeżywają razem mnóstwo przygód. “Choć goni nas czas” pokazuje, że trzeba żyć tu i teraz oraz bawić się, kiedy jeszcze mamy na to czas, by później nie żałować. To film o poszukiwaniu radości w życiu i wykorzystaniu każdej minuty, aż do śmierci.

 


7. TO WSPANIAŁE ŻYCIE

Bożonarodzeniowy klasyk, który jest na liście najlepszych i najbardziej inspirujących amerykańskich filmów wszech czasów. To historia mężczyzny, który popada w problemy finansowe i postanawia popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili ratuje go anioł stróż, który zabiera bohatera w niesamowitą podróż, by udowodnić mu, że życie jest piękne. Zastanawialiście się kiedyś, jak świat wyglądałby gdybyście się nie urodzili? Tutaj znajdziecie odpowiedź na pytanie, dlaczego każdy człowiek jest wyjątkowy i potrzebny, a problemy są po to, by je rozwiązywać.

 


8. FORREST GUMP

“Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz” - tak mawiała mama Forresta i jest to jeden z naszych ulubionych filmowych cytatów. Filmu Roberta Zemeckisa chyba nie musimy nikomu przedstawiać, a znalazł się w naszym zestawieniu nie bez powodu. Kiedy macie gorszy dzień, przypomnijcie sobie historię chłopca o niskim ilorazie inteligencji, który chcąc być dobrym człowiekiem i podchodząc do wszystkiego z uśmiechem na twarzy, staje się miliarderem i bohaterem narodowym, a jego życie jest pełne przygód i sukcesów. Ile można zyskać patrząc przez różowe okulary? Wygląda na to, że całkiem dużo!

 


Iwona Marczewska/Cinema City