Romantyczna historia na tle politycznych wydarzeń PRL-u. Marzec ‘68 już w kinach!

Niesamowita opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach ukazana w filmie “Marzec ‘68” to spory powiew świeżości na rodzimym podwórku filmowym. Miłość dwójki młodych ludzi ukazana na tle marcowych wydarzeń w dzisiejszej rzeczywistości nie tylko poruszy polskich widzów, ale i zwróci uwagę na niezwykle utalentowanych aktorów młodego pokolenia. O tym, jak skończyła się historia Romea i Julii czasów PRL-u przekonamy się już 25 marca w kinach Cinema City.

8 marca 1968 roku na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego miał miejsce wiec protestacyjny związany ze zdjęciem z afisza “Dziadów” oraz relegowaniem z uczelni dwóch uczniów. Działanie to uznano za początek tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z licznymi protestami studentów, a także walką polityczną wewnątrz PZPR, powiązaną z antysemicką i antyinteligencką propagandą. To właśnie było punktem wyjścia dla filmu “Marzec ‘68” w reżyserii Krzysztofa Langa, znanego z takich produkcji jak: “Ach śpij kochanie”, czy “Słaba płeć?”. Za scenariusz odpowiedzialny jest Andrzej Gołda, scenarzysta głośnego obrazu “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, czy “Pana T.”. To on stworzył historię inspirowaną marcowymi wydarzeniami i umieścił wśród protestującej młodzieży Hanię i Janka. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira “Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los? O tym przekonać trzeba się samemu na sali kinowej.

 

 

“Scenariusz do filmu powstał dosyć szybko, dlatego że składał się z epizodów, które dotyczyły albo mnie osobiście, albo moich przyjaciół lub znajomych. Wypełniłem swoimi wspomnieniami projekt, który stworzył scenarzysta Andrzej Gołda. Mieliśmy gwarancję, że to wszystko jest prawdziwe i nie było problemu, żeby to zapisać “- opowiadał reżyser Krzysztof Lange w rozmowie w radiowej Dwójce.

W głównych rolach zobaczymy aktorów młodego pokolenia. Ignacy Liss (znany m.in. z netflixowego serialu “Otwórz oczy”) oraz Vanessa Aleksander (oglądaliśmy ją m.in. w “Sala samobójców. Hejter”, czy “Listy do M. 4”) będą prowadzić widza za pomocą miłosnej historii swoich bohaterów przez marcowe wydarzenia, o których wiele młodych ludzi w dzisiejszych czasach wie niewiele. Na ekranie partnerują im znani i lubiani: Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, czy Marek Kalita.

 

 

Film “Marzec ‘68” na ekranach kin oglądać można od 25 marca. Seansów szukajcie w naszym repertuarze na http://www.cinema-city.pl

 


IM/Artykuł sponsorowany