Opera w kinie! Wielkie europejskie spektakle tylko w Cinema City.

28 listopada 2023 r. rozpoczynamy nowy cykl wydarzeń kulturalnych! Na wielkim ekranie, w wybranych kinach Cinema City pokazane zostaną wybitne światowe produkcje operowe wystawione w Arena di Verona we Włoszech i podczas Bregenz Festival w Austrii. Festiwal w Bregencji słynie z pływającej sceny nad brzegiem Jeziora Bodeńskiego, na której zrealizowano między innymi operę „Madame Butterfly”, którą pokażemy jako pierwszą w zimowym cyklu. Kolejne spektakle, zrealizowane na scenie Arena di Verona, to „Carmen”, „La Traviata” oraz „Turandot”.  

Wszystkie te najsłynniejsze dzieła operowe będzie można oglądać od listopada 2023 r. do marca 2024 r. w ramach cyklu „Opera w kinie”. Znakomite spektakle, zrealizowane z rozmachem na wielkich europejskich festiwalach operowych: w amfiteatrze w Weronie i na pływającej scenie Jeziora Bodeńskiego. Doświadczanie muzycznego i wizualnego przepychu spektakli operowych na dużym ekranie pozwala poczuć atmosferę tego monumentalnego wydarzenia, jakim były pokazy tych dzieł na żywo. Opery wystawione będą w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami, pozwalającymi na śledzenie libretta.  

 

MADAME BUTTERFLY – 28.11 oraz 3.12.2023 r.  

Giacomo Puccini   

 

Tragedia japońska w trzech aktach.  

Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica.  

Oryginalna włoska wersja językowa.  Nagranie spektaklu z Bregenz Festival w 2022 r. 

Obsada: Cio-Cio-San – Barno Ismatullaeva, Suzuki – Annalisa Stroppa, B. F. Pinkerton – Edgaras Montvidas, Sharpless – Brian Mulligan 

Orkiestra: Wiener Symphoniker 

Dyrygent: Enrigue Mazzola, reżyseria: Andreas Homoki.

Opera Giacomo Pucciniego w reżyserii Andreasa Homoki przedstawiona została na scenie Jeziora Bodeńskiego. Opowieść o młodej, japońskiej gejszy, która krótko po ślubie z amerykańskim oficerem zostaje przez niego porzucona. Przyjmując religię męża naraża się jednocześnie na gniew i odrzucenie przez własną rodzinę. Czekając na powrót ukochanego, samotnie wychowuje syna. Dowiadując się, że mąż już nigdy nie wróci, decyduje się śmierć. W „Madame Butterfly” muzyka Pucciniego wybrzmiewa w wykonaniu Wiedeńskich Symfoników, prowadzonych przez wybitnego dyrygenta operowego i symfonicznego Enrigue Mazzolę. Poza wybitną oprawą muzyczną opera zachwyca scenografią, która wykorzystuje naturalne atuty słynnej, pływającej sceny.  

 

 

 

CARMEN – 9.01 oraz 14.01.2024 r.  

Georges Bizet 

 

Opera w czterech aktach.  

Libretto: Henri Meilhac i Ludovic Halévy. 

Oryginalna francuska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu w Weronie z 2022 r.  

Obsada: Carmen – Elīna Garanča, Don José – Brian Jagde, Escamillo – Claudio Sgura

Dyrygent: Marco Armiliato

Reżyseria: Franco Zeffirelli

 

Opera Georges’a Bizeta o tytułowej, pięknej Carmen, jest jedną z trzech najczęściej wystawianych oper na świecie. Pokazywany spektakl został zrealizowany w 2022 roku przez samego Franco Zeffirellego w amfiteatrze Arena di Verona. W tej spektakularnej produkcji wystawionej pod gołym niebem udział wzięły setki artystów: soliści, chórzyści, chór dziecięcy, tancerze i statyści. Orkiestrę prowadził Marco Armiliato, a na uwagę zasługuje nie tylko muzyka, ale także niezwykłe kostiumy Anny Anni oraz urzekająca choreografia El Camborio. Libretto ukazuje historię młodej Carmen, robotnicy z fabryki cygar, która rozkochuje w sobie kaprala Dona Joségo. Z czasem kobieta kieruje swoje względy ku torreadorowi Escamillo i aby być wierna swoim ideałom, porzuca Joségo. 

 

 

 

LA TRAVIATA – 6.02 oraz 11.02.2024 r.  

Giuseppe Verdi 

 

Opera w trzech aktach.  

Libretto: Francesco Maria Piave, w oparciu o powieść „Dama kameliowa” Alexandra Dumasa.  

Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu w Weronie z 2021 r. 

 

Obsada:  Violetta Valéry – Sonya Yoncheva, Alfredo Germont – Vittorio Grigolo, Giorgio Germont – George Petean 

Dyrygent: Francesco Ivan Ciampa

Reżyseria: Franco Zeffirelli 

 

Giuseppe Verdi, inspirowany Damą Kameliową Alexandra Dumasa, stworzył jedną ze swych najsłynniejszych oper – „Traviatę”. Dzieło uchodzi za najdoskonalsze w twórczości kompozytora, choć jego premiera wiązała się ze skandalem – francuska publiczność nie była w XIX wieku gotowa na kurtyzanę jako bohaterkę sztuki. W 2021 roku publiczność zgromadzona w amfiteatrze w Weronie zachwyciła się nie tylko wspaniałym wykonaniem solistów, ale też spektakularną scenografią wykorzystującą ogromne ekrany LED.  

 

 

 

TURANDOT – 5.03 oraz 10.03.2024 r.  

Giacomo Puccini  

 

Opera w trzech aktach.  

Libretto: Giuseppe Adami i Renato Simoni. 

Oryginalna włoska wersja językowa. Nagranie spektaklu z Festiwalu w Weronie z 2022 r. 

 

Obsada: Turandot – Anna Netrebko, Calaf – Yusif Eyvazow, Imperatore Altoum – Carlo Bosi 

Dyrygent: Marco Armiliato

Reżyseria: Franco Zeffirelli 

 

Dzieło włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego, choć nie ukończone przez niego, uznawane jest za jedno z najbardziej imponujących w jego twórczości. Baśń o księżniczce, która z zimną krwią każe ścinać głowy kolejnym kandydatom na męża, pokazywana jest na deskach teatrów już od blisko 100 lat. Prezentowane w Weronie widowisko wyreżyserował słynny Franco Zeffirelli. 

 

 

Bilety na spektakle operowe w Cinema City można kupić jednorazowo lub w formie karnetu na cały sezon w specjalnej obniżonej cenie. Więcej informacji o całym cyklu oraz  kinach, w których prezentowane będą opery, znajduje się na stronie: www.cinema-city.pl/opera