8 klasycznych filmów, które przekształcono w znane na całym świecie musicale

Na pewno słyszeliście o musicalach, które stały się filmami. Ale co z klasykami filmowymi, które pojawiły się na scenie?

Jeśli szukasz inspiracji filmowych, przewiń w dół i ciesz się naszą listą klasyków na blogu Cinema City.


1. Sunset Boulevard (1950)

Musical „Bulwar zachodzącego słońca” powstał na kanwie wielokrotnie nagradzanego dramatu z 1950 r. w reżyserii Billy’ego Wildera. Opowiada o Normie Desmond (Gloria Swanson), aktorce epoki kina niemego, która traci pozycję gwiazdy i przestaje grać. Przypadkiem rezydencję, w której Norma chowa się przed światem, nawiedza Joe Gillis, niezbyt utalentowany scenarzysta. Wkrótce kobieta zakochuje się w nim, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia.

W 1993 roku muzyczna adaptacja filmu Wildera rozpoczęła się w londyńskiej dzielnicy West End z tekstami Dona Blacka i Christophera Hamptona oraz muzyką Andrew Lloyda Webbera. Następnie pojawił się on również na Broadwayu, gdzie odebrał liczne nagrody Tony, w tym jednej dla fenomenalnej Glenn Close, wcielającej się w rolę próżnej Normy Desmond.

 

 


2. An American In Paris (1951)

Czarujący musical Vincente Minnelli na podstawie poematu symfonicznego Amerykanin w Paryżu autorstwa George’a Gershwina z 1928 roku, gdzie główną rolę odgrywa kultowy Gene Kelly. Gra on Jerry'ego, byłego żołnierza amerykańskiego, który po II wojnie światowej pozostaje w Paryżu, studiuje malarstwo i próbuje utrzymać się ze sprzedaży swoich obrazów. Doświadcza on wielu komplikacji, gdy jego przyjaciele zakochują się w tej samej kobiecie..

Film wielokrotnie nagradzany Oscarami (między innymi w kategorii Najlepszy film i Najlepszy reżyser) został przełożony na przebojowy musical. Zaadaptowany przez cenionego choreografa baletowego Christophera Wheeldona, po raz pierwszy wystawiony w Paryżu w 2014 r., następnie w 2015 r. na Broadwayu zdobył nagrodę Tony Award.

 

 


3. The Producers (1967)

Niezrównana satyra sceniczna Mela Brooksa jest jednym z najśmieszniejszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Gene Wilder i Zero Mostel – jeden stojący na skraju bankructwa producent teatralny a drugi poborca podatkowy, w ramach oszustwa planują stworzyć najgorszy musical wszechczasów, który natychmiast zostanie zdjęty z afisza.

Kontrowersyjny film został później zaadaptowany na musical. Co więcej, ten musical zainspirował później powstanie nowej adaptacji filmowej, w której wystąpili Matthew Broderick i Nathan Lane.

 

 


4. Monty Python And The Holy Grail (1975)

Debiutancki film Monty Pythona, jest jedną z najlepszych komedii, jakie kiedykolwiek powstały. W tej zawiłej opowieści o długich poszukiwaniach Świętego Graala komicy z grupy Monty Pythona obierają za cel żartów Króla Artura i jego rycerzy, przekształcając poszukiwania jako surrealistyczną odyseję wypełnioną klasycznymi postaciami i scenografiami.

W filmie widzimy krótką scenę, w której rycerze Camelot angażują się w hałaśliwy singalong. Zostało to później połączone ze słynnym skeczem Spam Pythona, tworząc sceniczny musical Spamalot, opracowany przez Erica Idle'a i kompozytora Johna Du Preza. Szanowany Mike Nichols wyreżyserował oryginalną produkcję z serią, która zebrała 14 nominacji do Tony'ego i ponad 175 milionów dolarów w kasach.

 

 


5. kier do włosów (1988)

Pamiętacie musical z 2007 roku, w którym John Travolta przebrał się za kobietę? Powstał on na podstawie filmu "Hairspray" z 1988 roku, wyreżyserowanego przez Johna Watersa. Film stanowił wówczas pastisz na różne zjawiska w kulturze amerykańskiej lat 60. W 2007 roku nakręcono musical w reżyserii Adama Shankmana z gwiazdorską obsadą: Johnem Travoltą w roli Edny Turnblad, Michelle Pfeiffer jako Velmą von Tussel i Christopherem Walkenem grającym Wilbura Turnblada. )

Film z lat osiemdziesiątych zainspirował własną muzyczną adaptację, która po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku. Nominowany do Oscara kompozytor Marc Shaiman zaadaptował różne piosenki, w tym utwór „Good Morning Baltimore”. Program okazał się sukcesem krytycznym i komercyjnym, z wieloma nagrodami.

 

 


6. Aladyn (1992)

Arcydzieło Disneya z 1992 roku jest jednym z bardziej żywych i rozrywkowych między innymi dzięki przeplataniu ręcznie rysowanej animacji i efektów CGI. Oczywiście prawdziwym powodem, dla którego Aladyn nadal wybrzmiewa są bohaterowie - Genie Robina Williamsa to mistrzowska klasa improwizacji, która pomogła utorować drogę innym gwiazdom kina, użyczającym głosu w produkcjach Disneya.

Muzyka kompozytora Alana Menkena i nieżyjącego już pisarza Howarda Ashmana została nagrodzona Oscarem a wersja piosenki „A Whole New World” w wykonaniu Peabo Bryson i Reginy Belle, jest od 2019 r. jedyną piosenką Disneya, która zdobyła nagrodę Grammy. Film został przełożony na produkcję sceniczną i nic dziwnego, że stał się jednym z najbardziej udanych przedstawień wszechczasów na Broadwayu.

 

 


7. Król Lew (1994)

Przebojowy film Disneya z 1994 roku zadebiutował na Broadwayu w 1997 roku. Impresjonistyczne maski i kostiumy zostały stworzone dla takich niezapomnianych postaci jak Simba i Mufasa, które wraz z wyszukanymi choreografiami i przebojami muzycznymi przenoszą nasze umysły na afrykańską sawannę.

Musical został wyreżyserowany przez Julie Taymor, a jego premiera odbyła się 31 lipca 1997 roku. Niektórzy uważają, że jest to najlepszy musical wystawiany na Broadwayu. Został on nominowany do 11 nagród Tony Awards, wygrywając sześć z nich. Ponadto otrzymał 8 nagród Drama Desk Award oraz nagrodę Theatre Word Award.

 

 


8. Billy Elliot (2000)

Jamie Bell stał się gwiazdą z dnia na dzień, pełniąc rolę tancerza baletowego Billy'ego Elliota. Film o tym samym tytule opowiada historię 11-letniego Billy’ego Elliota, wychowującego się w rodzinie górniczej w burzliwych latach 80. na prowincji Wielkiej Brytanii, który marzy o występowaniu w balecie, wbrew rodzinie.

Billy Elliot The Musical oparty jest na filmie z 2000 roku, w którym istotna rolę odgrywa muzyka Eltona Johna wraz z librettem Lee Halla (autora scenariusza filmu). Premiera musicalu miała miejsce w 2005 roku w Victoria Palace Theatre na West Endzie.

Jest to rodzaj filmu dostosowanego do sceny. I, rzeczywiście, Billy Elliot The Musical zadebiutował na deskach w Londynie w 2005 roku, z muzyką Eltona Johna i tekstami scenarzysty filmu Lee Halla. Wielu aktorów wcieliło się w rolę Billy'ego w serialu, w tym Tom-Holland, twórca Spider-Mana.

 


Cineworld