14 Disney'owskich duetów wszech czasów

Czy wiecie ile może trwać obejrzenie wszystkich animowanych bajek Disney'a. Baaaardzo dłuuugo. Więc jeśli chcecie wiedzieć, które bajki warto obejrzeć w pierwszej kolejności podczas kwarantanny. To ten artykuł jest właśnie dla Was. Pod spodem lista kultowych duetów bohaterskich od Disney'a.

Przyjaźń jest oczywiście kluczowym tematem w zdecydowanej większości wyłonionych przez nas filmów. Te klasyki rozgrzały nasze serca i rozpaliły emocje. Przewiń w dół i sprawdź ile z nich już widziałeś.


1. Pinokio i Jiminy Cricket (Pinokio, 1940)

Drewniana kukła, która chce zostać prawdziwym chłopcem, a jego chodzące, mówiące sumienie ucieleśnia się jako ćwierkający owad. To naprawdę nie miało prawa się udać... Jednak ta ujmująca przyjaźń leży u podstaw ponadczasowego arcydzieła Disneya z 1940 roku. Pinokio i Jiminy dzielą razem wiele przygód, które łączą ich więź, w tym niezwykle emocjonującą ucieczkę z brzucha wieloryba Monstro.


2. Dumbo i Timothy (Dumbo, 1941)

Bajka, która od samego początku rozdziera nasze serce. Nasz niepokój związany z oddzieleniem młodego słonia Dumbo od matki łagodzi jego zabawna więź z cyrkową myszką Tymoteuszem. To kolejna pozycja dostarczająca wiele radości i wzruszeń fanom animacji.


3. Mowgli i Baloo (Księga Dżunglii, 1967)

To jedna z tych bajek w których myzyka i pojawiające się piosenki śpiewne przez głównych bohaterów grają pierwsze skrzypce. W Disneyo'wskiej adaptacji Księgi Dżungli usłyszymy wystarczająco dużo scat jazzu. Fabuła koncentruje się wokół człowieka-szczeniaka (Mowgli) i wyluzowanego niedźwiedzia (Baloo), który postanawia zaopiekować się osieroconym dzieckiem. Kolejna z pozycji, która na zmianę wzrusza i bawi.


4. Robin Hood i Little John (Robin Hood, 1973)

Najsłynniejsza brytyjska opowieść o banitach. Sam Robin zostaje przedstawiony jako lis, a jego lojalny pomocnik Mały John jest niedźwiedziem. Warto zobaczyć animowaną ekranizację ten znanej wszystkim historii.


5. Bernard i Bianca (Bernard i Bianka, 1977)

Oto klejnot Disneya, który wydaje się być pamiętany tylko przez wybranych koneserów animacji. Pojawił się w tym samym roku, w którym światu ukazał się pierwszy film Gwiezdne Wojny. To czarująca historia dwóch myszy, które postanowiły uratować porwaną dziewczynę. Uroku tej historii dodaje kontrast pomiędzy elegancką Biancą a nerwowym Bernardem. Ta różnica charakterów dodatkowo napędza fabułę i dodaje bajce uroku.


6. Todd i Copper (Lis i Pies, 1981)

Jeden z ciemniejszych i bardziej dojrzałych filmów Disneya. Kiedy pies gończy i lis tworzą nieoczekiwaną więź, nie mogą przewidzieć, jakie problemy przyniesie im upływający czas. Powinny być śmiertelnymi wrogami, a jest zupełnie inaczej. Lecz gdy Todd i Copper dojrzewają, zmagają się ze swoimi wcześniej ustalonymi rolami w życiu. Prawdziwa historia z życiowym i ponadczasowym morałem.


7. Aladyn i Dżin (Aladyn, 1992)

Klasyczna bajka w klimacie Arabskiej Nocy z oszałamiającym zwrotem akcji. To niewątpliwie jeden z największych filmów lat 90 autorstwa Disney'a. Bajka opiera się na przyjaźni między tytułowym bohaterem a Dżinem. To opowieść o magii i prawdziwej miłości, która wzrusza do łez.


8. Timon i Pumba (Król Lew, 1994)

Mimo, iż Król Lew jest zasadniczo potężną historią o miłości ojca do syna to zawiera jeden z najśmieszniejszych duetów w historii Disneya. Tymi przyjaciółmi są Timon i Pumba, surykatka i guziec, którzy postanowili podnieść na duchu i nauczyć lwa Simbę życiowej postawy za pomocą wyjątkowo optymistycznej piosenki „Hakuna Matata”.


9. Chudy i Buzz (Toy Story, 1995)

Tak jak w prawdziwym życiu, również w bajce Disneya nie wszystkie przyjaźnie zaczynają się pozytywnie. W przełomowym Toy Story, pierwszym filmie fabularnym Pixara, kowboj Woody, początkowo nie cierpi błyskotliwego kosmonauty Buzza. Sposób, w jaki muszą nauczyć się współpracować, aby uciec od szponów łobuza z sąsiedztwa, sprawia, że ten animowany smash jest treningiem emocji. To smutna, zabawna i ekscytujące naraz opowieść, która doczekała się trzech fantastycznych kontynuacji.


10. Mulan i Mushu (Mulan, 1998)

Młoda dziewczyna chcąc pomóc swemu ojcu w wojnie musi przebrać się za mężczyznę, aby móc służyć jako wojownik w jego armii . Mulan to ponadczasowa bohaterka Disney'a, która przełamuje granice płci, gdziekolwiek je znajdzie. Mimo poważnej fabuły w filmie jest też miejsce na humor, ponieważ tytułowa postać Ming-Na Wen łączy szczególna więź z smokiem Mushu.


11. Mike i Sully (Potwory i spółka, 2001)

Oto jeden z naszych ulubionych, lojalnych duetów, w którym jedna postać jest chodzącą gałką oczną, a druga ożywioną piłką nożną. Niezwykle zachwycający Monsters, Inc. od Disney-Pixar pokazuje nam, że potwory żyjące w naszej szafie też mają uczucia. Wyrazem tego jest genialna pogawędka między naszymi głównymi bohaterami. Tą pozycje koniecznie trzeba zobaczyć.


12. Lilo i Stitch (Lilo i Stitch, 2002)

Młoda hawajska dziewczyna i psi kosmita tworzą nierozłączne towarzystwo w ręcznie rysowanej przygodzie Disneya. Lilo i Stitch to dzieci duetu reżyserskiego Chrisa Sandersa i Deana DuBloisa, znanego również z "Jak wytrenować smoka". Ten duet pokazuje, że przyjaźń może przekroczyć wszystkie granice, nawet międzygalaktyczne.


13. Marlin i Dory (Gdzie jest Nemo?, 2003)

Błazenek Marlin rusza na pomoc swojemu synkowi Nemo, który został wyłowiony z rafy koralowej. W poszukiwaniach towarzyszy mu zapominalska rybka Dory. Wspaniały, wciągający, familijny hit od Disney'a.


14. Karol i Russell (Odlot, 2009)

Duety Disneya często przekraczają podziały pokoleniowe a Odlot to tego najlepszy przykład. To jedna z bajek Disney'a, które zostały nagrodzone Oscarem. Historia o przyjaźni naszpikowana zwrotami akcji. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tego studia.


Cineworld