Złote Globy 2021 - poznajcie nominowanych w kategoriach filmowych. Zdradzamy, dlaczego tegoroczna gala będzie wyjątkowa!

Nie dość, że musieliśmy się sporo naczekać na poznanie tegorocznych nominacji, dodatkowo okazuje się, że przesunięcie terminu uroczystości, nie będzie jedyną nowością 78. gali wręczenia Złotych Globów. Wydarzenie odbędzie się w dwóch miejscach jednocześnie, a prowadzące nie staną wspólnie na scenie! Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej zaserwowało nam również inne niespodzianki. O statuetkę w kategorii najlepszy reżyser powalczą aż trzy kobiety! Prezentujemy listę wszystkich twórców, którzy mają szansę na Złote Globy w kategoriach filmowych, a zaskoczeń jest sporo.

“Mank”, “Proces Siódemki z Chicago”, “Ojciec”, “Nomadland” oraz “Obiecująca. Młoda. Kobieta” - to tych pięć tytułów zgarnęło najwięcej nominacji do prestiżowej nagrody, która przeciera szlaki w drodze po najważniejsze statuetki w świecie kinematografii, czyli Oscary. Najwięcej wyróżnień, bo aż sześć, otrzymał film Davida Finchera z Garym Oldmanem w roli głównej - “Mank”, który jest produkcją Netflixa. Przypomnijmy, że w tym roku zarówno o Złote Globy, jak i o Oscary ubiegać się mogą produkcje, które nie miały swojej premiery kinowej. Sześć nominacji nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, ponieważ to w 1975 roku padł ich historyczny rekord - było ich 11, a otrzymał je film w reżyserii Roberta Altmana “Nashville”. Liczba możliwości sięgnięcia po statuetkę nie przełożyła się jednak na ich faktyczną ilość na koncie produkcji, bowiem wygrała tylko w kategorii “najlepsza piosenka”. “Mank” powalczy o nagrodę w następujących kategoriach: najlepszy dramat, najlepszy reżyser - David Fincher, najlepszy scenariusz - Jack Fincher, najlepszy aktor w dramacie - Gary Oldman, najlepsza aktorka drugoplanowa - Amanda Seyfried, najlepsza muzyka - Atticus Ross i Trent Reznor.

 

5 nominacji trafiło w ręce “Procesu Siódemki z Chicago” w reżyserii Aarona Sorkina. To kolejny film wyprodukowany przez Netflix, który w tym roku rozbił bank, jeżeli chodzi o liczbę nominacji. “Proces Siódemki z Chicago” ma szansę na statuetkę w kategoriach: najlepszy dramat, najlepszy reżyser - Aaron Sorkin, najlepszy scenariusz - Aaron Sorkin, aktor drugoplanowy - Sacha Baron Cohen (który otrzymał także nominację dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu za rolę w “Kolejny film o Boracie”) oraz najlepsza piosenka - Hear My Voice.

 

Natomiast 4 nominacjami pochwalić się może “Ojciec” w reżyserii Floriana Zellera, który miał wejść na ekrany polskich kin w styczniu. Niestety z powodu zamkniętych instytucji kultury, premiera nie doszła do skutku, a nowa data wciąż nie jest znana. Złote Globy będzie mógł otrzymać w następujących kategoriach: najlepszy dramat, najlepszy scenariusz - Christopher Hampton i Florian Zeller, najlepszy aktor w dramacie - Anthony Hopkins, najlepsza aktorka drugoplanowa - Olivia Colman.

 

“Nomadland”, wyreżyserowany przez Chloé Zhao, otrzymał również 4 nominacje w następujących kategoriach: najlepszy dramat, najlepszy reżyser - Chloé Zhao, najlepszy scenariusz - Chloé Zhao oraz najlepsza aktorka w dramacie - Frances McDormand. Co ciekawe Chloé Zhao jest jedną z trzech kobiet nominowanych w tym roku do nagrody w kategorii najlepszy reżyser. To pierwsza taka sytuacja w historii, by o statuetkę ubiegało się aż tyle kobiet. Dla porównania w zeszłym roku w tej kategorii nominacji nie otrzymała ani jedna. Do walki o Złoty Glob stanie w towarzystwie Reginy King za film “One night in Miami” oraz Emerald Fennell za tytuł “Obiecująca. Młoda. Kobieta”. Pominięty natomiast został Ron Howard za “Elegię dla bidoków”, czy Spike Lee za “Pięciu braci”.

 

“Obiecująca. Młoda. Kobieta” oprócz nominacji dla najlepszego reżysera, poszczycić się może jeszcze trzema innymi: najlepszy dramat, najlepszy scenariusz - Emerald Fennell i najlepsza aktorka w filmie dramatycznym - Carey Mulligan.

 

Wróćmy jeszcze na chwilę do zaskoczeń wśród nominowanych filmów. Netfliksowy “Bal” z iście gwiazdorską obsadą: Meryl Streep, Nicole Kidman oraz James Corden, otrzymał aż dwie nominacje: dla najlepszego filmu komediowego lub musicalu oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego. Ten fakt dziwi, ponieważ musical nie miał najlepszych recenzji, a kreacja Jamesa Cordena, który wcielił się w geja, została szeroko skrytykowana. Może właśnie ta sytuacja wskazuje na fakt, że Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej miało niewielki wybór produkcji, które mogłyby walczyć o Złote Globy, a to wszystko z powodu zamkniętych kin i przesunięcia wielu premier na przyszły rok.

Mimo to, bardzo ciekawie przedstawia się lista kandydatów do statuetki w kategorii najlepszy film zagraniczny. O nagrodę co prawda nie powalczy polska produkcja, jednak wśród nominowanych znalazły się takie tytuły jak: “Na rauszu”, “Minari”, czy “Życie przed sobą”. W przypadku najlepszego filmu animowanego sprawa jest raczej prosta, największą szansę na statuetkę ma najnowsza produkcja Pixara “Co w duszy gra”, chociaż walczyć będzie z innym filmem tego studia “Naprzód”. W tym roku o Złoty Glob powalczą znakomici aktorzy, którzy dzięki mniejszej ilości produkcji, może będą mieli w końcu okazję sięgnąć również po Oscara. Mowa tu między innymi o Glenn Close (najlepsza aktorka drugoplanowa za film “Elegia dla bidoków”), Billu Murrayu (najlepszy aktor drugoplanowy za film “Na lodzie”), czy Michelle Pfeiffer (najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za film “Francuskie wyjście”). Trzeba wspomnieć także o nominacji dla Chadwicka Bosemana, który został pośmiertnie nominowany za rolę w muzycznym dramacie “Ma Rainey: Matka Bluesa”. Pełną listę nominowanych znajdziecie na końcu artykułu.

 

Wspomnieliśmy, że tegoroczna gala będzie wyjątkowa, należałoby więc zatem wyjaśnić dlaczego! Zacznijmy od tego, że wydarzenia nie poprowadzi uwielbiany przez wszystkich i słynący z ciętego humoru - Ricky Gervais. Zastąpią go dwie komediowe aktorki, znane między innymi ze swoich występów w Saturday Night Live: Tina Fey oraz Amy Poehler. Nie zobaczymy ich jednak razem na jednej scenie. Pierwszy raz w historii Złotych Globów gala odbędzie się w dwóch miejscach, a nawet na dwóch wybrzeżach jednocześnie. Amy Poehler poprowadzi ceremonię wręczenia nagród w Beverly Hilton Hotel w Los Angeles, czyli w miejscu, gdzie standardowo odbywa się gala. Natomiast Tina Fey stanie na scenie w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Na ten moment nie wiemy niestety, czy 78. edycja przyznania Złotych Globów odbędzie się online, czy twórcy i aktorzy będą mogli odebrać statuetki osobiście. Wszystkiego dowiemy się już 28 lutego!

 

OTO PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH W KATEGORIACH FILMOWYCH:

 

 

NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY

“Mank”
“Nomadland”
“Obiecująca. Młoda. Kobieta”
“Ojciec”
“Proces Siódemki z Chicago”

 

 

NAJLEPSZY FILM KOMEDIOWY LUB MUSICAL

“Bal”
“Hamilton”
“Kolejny film o Boracie”
“Music”
“Palm Springs”

 

 

NAJLEPSZY REŻYSER

Aaron Sorkin - “Proces Siódemki z Chicago”
David Fincher - “Mank”
Regina King - “One Night in Miami”
Emerald Fennell - “Obiecująca. Młoda. Kobieta”
Chloe Zhao - “Nomdland”

 

 

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Aaron Sorkin - “Proces Siódemki z Chicago”
Jack Fincher - “Mank”
Christopher Hampton i Florian Zeller - “Ojciec”
Emerald Fennell - “Obiecująca. Młoda. Kobieta”
Chloe Zhao - “Nomdland”

 

 

NAJLEPSZA AKTORKA W FILMIE DRAMATYCZNYM

Frances McDormand - “Nomadland”
Vanessa Kirby - “Cząstki kobiety”
Carey Mulligan - “Obiecująca. Młoda. Kobieta”
Viola Davis - “Ma Rainey: Matka bluesa”
Andra Day - “The United States vs. Billie Holliday”

 

 

NAJLEPSZY AKTOR W FILMIE DRAMATYCZNYM

Gary Oldman - “Mank”
Anthony Hopkins - “Ojciec”
Chadwick Boseman - “Ma Rainey: Matka bluesa”
Riz Ahmed - “Sound of Metal”
Tahar Rahim - “Mauretańczyk”

 

 

NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU

Anya Taylor-Joy - “Emma”
Rosamund Pike - “O wszystko zadbam”
Michelle Pfeiffer - “Francuskie wyjście”
Maria Bakalova - “Kolejny film o Boracie”
Kate Hudson - “Music”

 

 

NAJLEPSZY AKTOR W KOMEDII LUB MUSICALU

Andy Samberg - “Palm Springs”
Lin-Manuel Miranda - “Hamilton”
Sacha Baron Cohen - “Kolejny film o Boracie”
Dev Patel - “The personal history of David Coppelfield”
James Corden - “Bal”

 

 

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Olivia Colman - “Ojciec”
Glenn Close - “Elegia dla bidoków”
Jodie Foster - “Mauretańczyk”
Amanda Seyfried - “Mank”
Helena Zengel - “Nowiny ze świata”

 

 

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Jared Leto - “The Little Things”
Bill Murray - “Na Lodzie”
Daniel Kaluuya - “Judas and the Black Messiah”
Sacha Baron Cohen - “Proces Siódemki z Chicago”
Leslie Odom Jr. - “One Night in Miami”

 

 

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

“Na rauszu”
“Minari”
“My dwie”
“Życie przed sobą”
“Płacząca kobieta”

 

 

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

“Krudowie 2: Nowa era”
“Co w duszy gra”
“Naprzód”
“Wyprawa na Księżyc”
“Sekret wilczej gromady”

 

 

NAJLEPSZA MUZYKA

“Niebo o północy” - Alexandre Desplat
“Mank” - Trent Reznor i Atticus Ross
“Co w duszy gra” - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste
“Nowiny ze świata” - James Newton Howard
“Tenet” - Ludwig Göransson

 

 

NAJLEPSZA PIOSENKA

“One Night in Miami” - Speak Now, wyk. Leslie Odom Jr.
“Proces Siódemki z Chicago” - Hear My Voice, wyk. Celeste (XXXII)
“Judas and the Black Messiah” - Fight for You, wyk. H.E.R.
“The United States vs. Billie Holliday” - Tigress & Tweed, wyk. Andra Day
“Życie przed sobą” - Io Si (Seen), wyk. Laura Pausini

 

 

IM/Cinema City