7 apokaliptycznych filmów ze szczęśliwym zakończeniem

Trudno jest znaleźć światełko w tunelu? W tych trudnych czasach, ważne jest żeby być optymistą a kino w tym chętnie pomoże.

Hollywood często zmaga się z widmem kończącego się świata. A kilka filmów miało odwagę zakończyć się szczęśliwym akcentem, dając nam nadzieję, że mimo wszystko na sam koniec wszystko będzie dobrze.

Zatem – głowa do góry, poniżej lista klasyków kina poruszających temat końca świata ze szczęśliwym zakończeniem.


1. Armageddon (1998)

Ziemia staje w obliczu anihilacji asteroid w typowym dla Michaela Bay’sa absurdalnym thrillerze. W sumie eksplozje są bardziej prawdopodobne niż to, że Bruce Willis jako szef grupy wiertników leci w kosmos, ląduje na asteroidzie i próbuje ją wysadzić w powietrze zanim doleci do naszej planety.

Wszyscy wiemy, że film zyskuje sentymentalne zakończenie, gdy Bruce żegna się ze swoją córką Liv Tyler za pośrednictwem łącza video. Ponad to, nie tylko uratował ludzi przed asteroidą w tym dniu, ale zabezpieczył całą ludzkość na przyszłość. Myślimy, że ta ofiara to wystarczająco dobry powód, aby udowodnić, że jest to film ze szczęśliwym zakończeniem.


2. 28 dni później (2002)

Reżyser Dany Boyle i autor scenariusza Alex Garland stworzyli pierwszy godny pochwały przerażający horror o tematyce pandemicznej. 28 dni później to ponura i nihilistyczna historia, jak groźny wirus zmienia mieszkańców Wielkiej Brytanii w zaczerwienionych maniaków żywiących się ludzką krwią.

Cilian Murphy i Naomie Harris odgrywają role dwóch ocalałych, którzy przetrwali do samego końca filmu. W przypadku gatunku filmu, który jest tak gwałtowny i szokujący, kończy się zaskakująco optymistyczną nutą – zarażeni wymierają a nasi ocalali czekają na ratunek. Nie zawsze jednak tak było – nakręcono dwie różne wersje kulminacyjne filmu, w której bohater Murphy’s – Jim umiera. To byłoby zdecydowanie za dużo po 90 minutach czystego horroru.


3. Wysyp żywych trupów (2004)

Edgar Wright i Simon Pegg’s wykorzystują w swoim filmie typową dla gier konwencję room-zoom-com co doskonale łączy między śmiechem, krwawymi wstrząsami i zaskakującymi chwilami wzruszenia. Zespół Spaced oraz aktor Nick Frost z wielką przyjemnością przedstawiają Brytyjską reakcję na inwazję zoombie, co ostatecznie oznacza wycofanie się do lokalnego pubu The Winchester w oczekiwaniu na ratunek

Po wielu rzeziach i chaosie, główny bohater Pegg’s i jego dziewczyna Liz (Kate Ashfield) przetrwają epidemię. Wygląda na to, że Ed, przyjaciel głównego bohatera tragicznie zginął. Ale nie – ujmujący finał w tle piosenki Queen – „You’re my best friend” pokazuje zoombie Eda przykutego do szopy Shauna, gotowego do gry na Play Station.


4. Pojutrze (2004)

Po wysadzeniu w powietrze Białego Domu w „Dniu Niepodległości”, reżyser Roland Emmerich postanowił zamrozić cały świat w swoim apokaliptycznym filmie – „Pojutrze”. Oczywiście, film jest pełen niedorzecznych historii takich jak np. grupa bohaterów, która chcąc schronić się przed zabójczymi mrozami zamyka się w dobrze ogrzanej nowojorskiej bibliotece. Ale sceny zniszczenia w tym fala powodziowa płynąca na Manhattan wyglądają tak spektakularnie jak można się było tego spodziewać.

Wszystko to kończy się tandetnie, choć podnosi na duchu. Naukowiec Dennis Wuaid wędruje przez nową epokę lodowcową, aby wytropić i Iuratować syna Jake’a Gyllenhaala. Możemy mieć tylko nadzieję, że jak już się odnajdą to zaczną pracę nad tym jak uratować resztę ludzkości.


5. Jestem legendą (2007)

Żeby film z Willem Smithem zyskał szczęśliwe zakończenie trzeba pochylić się nad bardzo ważnym przesłaniem materiału źródłowego. Relaksująca powieść Richarda Mathesona „Jestem Legendą” przedstawia nową normalność, gdzie to wampiry nie są niczym zaskakującym a raczej fakt, że jedyny człowiek, który przeżył całą tą historię jest anomalią. Ironiczny ale głęboko niepokojący zwrot akcji.

Aby lepiej dopasować film do takiej gwiazdy jak Smith – jego zakończenie zostaje zmienione. Choć główny bohater umiera, ostatecznie staje się bohaterem w odległej placówce ludzi, którzy przeżyli. To szczęśliwe zakończenie, dużo szczęśliwsze niż książka, ale niestety w związku z tym cała ta historia traci sens.


6. Wall-E (2008)

Film Disney-Pixar Wall-E to zuchwała historia na wielu poziomach. Nie tylko dlatego, że zaczyna się od niepokojącej nuty, ze zdewastowaną w przyszłości ziemią pozbawioną życia ludzkiego, ale dodatkowo skupia się na cichej centralnej postaci. Tytułowy Wall-E, oddana zgniatarka śmieci, nie może mówić, ale komunikuje się w serii pisków i warkotów, co przybliża film, a przynajmniej jego pierwszą część do ponadczasowego kina niemego.

Pod koniec wygląda na to, że czeka nas dużo łez, gdy obwody Wall-E są zniszczone i zostaje wymazana jego pamięć. Gdy staje się obojętny, Eve dzielnie usiłuje ożywić w nim choć iskrę. Migocze wspomnienie szczątkowe, a on przypomina sobie, kim jest. Dwa roboty przypominające ludziom, jak powinniśmy żyć – to inspirujące przesłanie nadziei pośród apokaliptycznych pustkowi.


7. To już jest koniec (2013)

Seth Rogren, James Franco, Jonah Hill i reszta grają przesadzone wersje samych siebie w komedii o końcu świata. Kiedy biblijna apokalipsa uderza w Los Angeles, grupa popularnych hollywoodzkich gwiazd (w tym świetny Michael Cera) postanawiają założyć klub.

Posiadanie kart i wiele innych rozrywkowych dodatków (nawet Emma Watson pojawia się, aby troszkę namieszać) to wszystko, co mogą zrobić aby pozostać przy życiu. W końcu wszyscy umierają – ale przechodzą do wersji nieba, gdzie trawa jest łatwo dostępna a Backstreet Boys mogą w każdej chwili wystąpić. Kto powiedział, że apokalipsa musi mieć smutne zakończenie?

 

Jakie są twoje ulubione filmy apokalipsy ze szczęśliwym zakończeniem? Daj nam znać @CinemaCity


Cineworld