Znamy filmy, które powalczą o Złote Lwy na Festiwalu w Gdyni

Choć wielokrotnie był przekładany, 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ma się finalnie odbyć w dniach 8-12 grudnia. Tak jak na ostateczną datę czekaliśmy dość długo, tak samo nie mieliśmy potwierdzonych wszystkich produkcji, które powalczą o statuetkę w Konkursie Głównym. W końcu poznaliśmy jednak listę 14 tytułów, które zakwalifikowały się do walki o Złotego Lwa. Sprawdź, czy są na niej filmy, które już miałeś okazję obejrzeć!

 

“25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek

Dramat opowiadający o jednym z najgłośniejszych niesłusznych aresztowań w Polsce. W głównych rolach: Piotr Trojan i Agata Kulesza. Po ponownym otwarciu kin film odnotował największą ilość widzów wśród wszystkich premierowych produkcji (ponad 600 tys.).

 

„Amatorzy”, reż. Iwona Siekierzyńska

Pełnometrażowy debiut reżyserski. Film opowiada historię grupy teatralnej “Biuro Rzeczy Osobistych”, którą tworzą niepełnosprawni intelektualnie aktorzy. Po wygraniu festiwalu mają możliwość zrealizowania spektaklu na deskach zawodowego teatru. Na ekranie zobaczymy m.in. Romę Gąsiorowską, Wojciecha Solarza, czy Annę Dymną.

 

“Bliscy”, reż. Grzegorz Jaroszuk

Historia rodziny, która spotyka się pierwszy raz po wielu latach, z powodu zaginięcia matki. Muszą zmierzyć się ze swoją przeszłością i wspólnie wyruszyć na poszukiwania. W głównych rolach: Olaf Lubaszenko, Adam Bobik, Izabela Gwizdak i Dorota Kolak.

 

“Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski

Film twórcy głośnego filmu “Cicha noc”, przedstawiający dramat nastoletniej Oli, która wyrusza w podróż by sprowadzić do Polski ciało zmarłego ojca z Irlandii. Dramat swoją premierę miał 25 września i wciąż można oglądać go na ekranach kin.

 

“Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reż. Maciej Kawulski

Historia najniebezpieczniejszego gangstera w Polsce, którego imienia nie poznamy przez cały film. Film zdobył sporą sympatię publiczności po tym jak trafił do kin w grudniu zeszłego roku. W głównych rolach kapitalny Marcin Kowalczyk oraz Tomasz Włosok, a partnerują im debiutujące na wielkim ekranie Natalia Szroeder i Natalia Siwiec.

 

“Magnezja”, reż. Maciej Bochniak

Gangsterski kryminał w poetyce westernu pełen czarnego humoru i zaskakujących kreacji polskich aktorów. Tak w skrócie opisać można najnowszy film reżysera hitu “Disco Polo” oraz serialu “Belfer”. Na ekranie zobaczymy plejadę gwiazd: Dawid Ogrodnik, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Mateusz Kościukiewicz i wiele innych.

 

“Mistrz”, reż. Maciej Barczewski

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, historia legendarnego pięściarza z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki swoim walkom na ringu przeżył. Stał się tym samym symbolem nadziei na zwycięstwo. Film ma mieć premierę 5 marca 2021 roku.

 

“Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa

Reżyser nominowany w zeszłym roku do Oscara za film “Boże Ciało”, tym razem zaprezentował nam obraz o tym, do czego doprowadzić może hejt w Internecie. Trzymający w napięciu thriller z Maciejem Musiałowskim i Agatą Kuleszą w rolach głównych.

 

“Sweat”, reż. Magnus von Horn

Film pokazywany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Mimo sławy i tysięcy fanów, w życiu kobiety brakuje bliskości. W głównej roli Magdalena Koleśnik.

 

“Śniegu już nigdy nie będzie”, reż. Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem

Opowieść o pochodzącym ze wschodu Żeni, który zatrudnia się jako masażysta na luksusowym osiedlu, gdzie szybko staje się powiernikiem sekretów swoich klientów. W obsadzie: Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Krzysztof Czeczot i w głównej roli ukraiński aktor Alec Utgoff.

 

“Tarapaty 2”, reż. Marta Karwowska

Jedyny w całym zestawieniu film familijny. To kontynuacja przygód Julki i Olka, którzy tym razem muszą odkryć, kto tak naprawdę stoi za kradzieżą obrazu Claude’a Moneta. Opowieść o zaufaniu i zazdrości, ale również sile przyjaźni.

 

“Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński

Polska artystyczna animacja dla dorosłych, która powstawała przez 14 lat. To opowieść o życiu i miłości, która uczy jak odrzucić złudzenia i kochać tu i teraz. Swoich głosów udzielili m.in. Krystyna Janda, Marek Kondrat, Andrzej Chyra, czy nieżyjący już Andrzej Wajda.

 

“Zieja”, reż. Robert Gliński

Oparta na faktach historia księdza Jana Ziei, którego przesłuchanie staje się pretekstem do wędrówki przez historię Polski XX wieku. W głównych rolach: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski i Mateusz Więcławek.

 

“Żużel”, reż. Dorota Kędzierzawska

Opowieść o życiu żużlowca, który kocha to co robi, jednak codziennie musi zmagać się ze strachem i widmem kontuzji. Na jego drodze pojawia się śliczna dziewczyna i mężczyzna musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość.W głównych rolach: Tomasz Ziętek, Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz i Jagoda Porębska.