Lockdown, a księżniczki Disneya. Czego możemy nauczyć się od bajkowych postaci? Oto 7 inspirujących lekcji

Trwająca pandemia koronawirusa, której miejmy nadzieję koniec jest już bliżej niż dalej, zmusiła nas wszystkich do zamknięcia się w domach. Jak się jednak okazuje, nie my jedyni musimy radzić sobie ze skutkami lockdownu i przesiadywaniem w czterech ścianach. Kilka dobrze nam znanych disneyowskich księżniczek przechodziło dokładnie przez to samo i co więcej, wyszły z takiej sytuacji mądrzejsze i silniejsze. Przygotowaliśmy listę siedmiu bajkowych bohaterek, które mogą nas wiele nauczyć na temat radzenia sobie z uciążliwością pandemicznych ograniczeń. Ostrzegamy, że niektóre mogą Was nieco zaskoczyć

 

1. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, 1937)

Czego uczy? Doceniaj piękno natury!

Historia kina zmieniła się na zawsze wraz z premierą przełomowej, pełnometrażowej animacji Disneya. Królewna Śnieżka otworzyła oczy branżowych ekspertów na potencjał filmów animowanych, jednak prawdziwym powodem, dla którego odbiła się szerokim echem, były urocze postacie. Śnieżka, która musiała uciekać jak najdalej ze swojego królestwa, by ukryć się przed macochą, znalazła schronienie w chatce krasnoludków. To tu, z dala od ludzi, spędzała całe dnie. Nauczyła się obcować z naturą, a nawet zaprzyjaźniła się z leśnymi zwierzętami oraz ptakami, które pomagały jej w codziennych obowiązkach domowych.

Niestety, nie możemy zagwarantować, że to zadziała w prawdziwym życiu, a podobnie jak Amy Adams w filmie “Zaczarowana” do pomocy w sprzątaniu przyłączą się szczury, muchy, czy gołębie. Zawsze jednak możesz otworzyć okno podczas oddawania się porządkom, rozkoszując się śpiewem ptaków i naturą, tak jak robi to Śnieżka. Najważniejsze by choć cząstka tego zewnętrznego świata przedostała się do twojego mieszkania, w którym przecież stale przesiadujesz. Pamiętaj, że świeże powietrze otwiera umysł!

 


2. KOPCIUSZEK (Kopciuszek, 1950)

Czego uczy? Bądź na bieżąco ze sprzątaniem domu

Kiedy tkwimy w domu, ważne jest, aby utrzymać wszystko w czystości. Zainspiruj się więc Kopciuszkiem, który nauczył się perfekcyjnie sprzątać i czyścić dom złej macochy do stopnia nieskazitelności. Mieszkanie wyszorowane przez Kopciuszka bez dwóch zdań przeszłoby test białej rękawiczki Małgorzaty Rozenek. A Twoje?

Oczywiście trzeba zauważyć, że Cindarella nie miała wyboru w tej sprawie, a do życia w roli służącej i sprzątaczki została zmuszona. Mimo to, jej etyka pracy i umiejętność zachowania pozytywnego nastawienia nawet w najbardziej negatywnych sytuacjach, powinny być inspiracją dla każdego z nas. Głowa do góry i mop w dłoń. Pamiętaj, jeszcze będzie czysto.

 


3. AURORA (Śpiąca Królewna, 1959)

Czego uczy? Nie zapominaj o spacerach!

Księżniczka Aurora zostaje przeklęta przez złą czarodziejkę Diabolinę, która przepowiada jej, że w wieku 16 lat ukłuje się w palec na zaczarowanym kołowrotku i umrze. Rodzice dziewczynki postanawiają ją ukryć, by przepowiednia nie mogła dojść do skutku. Tak Aurora, znana już później jako Różyczka, trafia do lasu, gdzie mieszka z trzema matkami chrzestnymi.

Chociaż dziewczyna musi pozostawać w ukryciu i nie powinna oddalać się od domu, chętnie spaceruje po lesie, by oderwać się choć na chwilę od nadopiekuńczych współlokatorek. My również nie możemy zapominać, że mimo lockdownu, potrzebujemy wyjść od czasu do czasu z domu i odetchnąć świeżym powietrzem (na ile pozwala na to smog). Z pozytywów natomiast pozostaje nam cieszyć się, że żadna zła czarodziejka nie knuje za naszymi plecami, jak utrudnić nam bardziej życie.

 


4. BELLA (Piękna i Bestia, 1991)

Czego uczy? Spróbuj swoich sił w randkowaniu!

Jedna z najbardziej wzruszających i pełnych emocji bajek Disneya o poszukiwaniu miłości w najbardziej nieoczekiwanych miejscach. Bella bez wątpienia jest najbardziej oczytaną, ale i najprawdopodobniej najbardziej niezależną ze wszystkich przedstawionych księżniczek. Kiedy zostaje zamknięta w zamku Bestii w zamian za wolność ojca, jest przekonana, że będzie to jej więzienie do końca życia.

Z czasem jednak oprócz przerażającego oblicza Bestii, odnajduje w nim księcia, pozwalając rozkwitać więzi, która się między nimi tworzy. Miłość w końcu rozkwita, co jest nie lada wyczynem, biorąc pod uwagę niezależną naturę Belli. Może jej historia skłoni wszystkich samotników siedzących w domach do spróbowania swoich sił w wirtualnych randkach? W końcu, jak w filmie Disneya, nigdy nie wiadomo, czy po drugiej stronie nie czeka na nas jakaś wartościowa osoba. Nie możemy jednak zagwarantować, że nie będzie to kolejna nieudana przygoda z Tindera.

 


5. JASMINA (Aladyn, 1992)

Czego uczy? Doceniaj swoich czworonożnych przyjaciół!

Chociaż bajka ta znana jest głównie z żywiołowego wokalnego występu Robina Williamsa w roli Dżina, jesteśmy tutaj, aby porozmawiać o Jasmine, księżniczce zmuszonej do przesiadywania w swoim pałacu w Agrabahu w oczekiwaniu na odpowiedniego męża. Wiemy, to nie brzmi jak sposób na udane życie, dlatego powinniśmy podziękować twórcom fabularnego remake’u z 2019 roku, którzy dodali Jasminie (granej przez Naomi Scott) odrobinę więcej hartu ducha i charakteru.

Niemniej jednak, pomimo jej ograniczonej sytuacji, Jasmina, zarówno w wersji animowanej, jak i fabularnej, pozostaje lojalna wobec swojego przyjaciela - tygrysa Radży. Jej życzliwość dla zwierząt z pewnością pomoże Ci poświęcić nieco więcej uwagi zwierzętom w domu, bo w końcu masz trochę więcej czasu. Jeżeli jednak nie masz jeszcze czworonoga, może to dobra pora na adopcję lub zakup jakiegoś? Dla uściślenia - nie proponujemy pójścia w ślady Joe Exotica i zakupu tygrysa (jeszcze Carol Baskin by się Tobą zainteresowała).

 


6. ROSZPUNKA (Zaplątani, 2010)

Czego uczy? Zajmij się gotowaniem, czytaniem, malowaniem lub innym rzemiosłem!

Historię tej księżniczki znasz na pewno bardzo dobrze: młoda dziewczyna, zamknięta w wieży, która musi spuścić swoje długie złote włosy, aby przystojny książę mógł ją uratować.. W “Zaplątanych” na szczęście to nieco przestarzałe podejście do romansu i kobiet w opałach, nabiera bardziej humorystycznego wydźwięku. Dzięki temu dostajemy opowieść o niezwykle dzielnej, chociaż strachliwej dziewczynie.

Roszpunka żyje w zamknięciu odkąd pamięta (prawie 18 lat), jednak niezwykle interesuje ją świat, który jak przekonuje podstępna macocha, jest okrutny. Siedząc tyle czasu w zamknięciu, musiała jakoś organizować sobie czas, tak więc zdołała się zająć gotowaniem, czytaniem i pracami rzemieślniczymi: malowaniem, robieniem świec, czy lepieniem w glinie. Pomyśl więc, jeśli Roszpunka wytrzymała niemal dwie dekady, to Ty z pewnością poradzisz sobie z kilkoma miesiącami. Spróbuj nowych rzeczy, a może znajdziesz jakieś ciekawe hobby?

 


7. ELSA (Kraina Lodu, 2013)

Czego uczy? Śpiewaj kiedy nikt nie patrzy!

Uwielbiamy tą bajkę za to, że stawia siostrzeństwo i więzi rodzinne ponad trywialnym romansem między książętami i księżniczkami. Może również wiele nauczyć nas o zamknięciu, w końcu Elsa ukrywa się w lodowej twierdzy, po pogrążeniu królestwa Arendelle w wiecznej zimie.

Pomimo swojej trudnej sytuacji, Elsa wciąż znajduje czas, aby biegać po pałacu i śpiewać. To tutaj wykonuje swój popisowy numer "Mam tę moc". Jeśli w ten sposób spędza czas disneyowska księżniczka, dlaczego my nie możemy robić tego samego? Polecamy jednak przed zabawą wzmocnić się z odrobiną alkoholu, czasem przy takich występach nawet w naszych czterech kątach, może pojawić się trema. (Porada ta dotyczy wyłącznie naszych pełnoletnich widzów.)

 


Iwona Marczewska/Cinema City