Kto jest kim w Mulan?

1. Mulan (Yifei Liu)

W oryginalnej, animowanej wersji “Mulan” z 1998 roku tytułowa bohaterka jest jedynaczką. W nadchodzącym filmie jest inaczej - Mulan ma siostrę, a jej “męskie imię” to Hua Chun. Jednak nie tylko jej imię się zmieniło, podobnie jest z jej stylizacjami. Kostiumografka Bina Daigeler (“Volver”, “Biutiful”) zaprojektowała jej zbroję i aż siedem różnych kostiumów tak, aby były idealnie dopasowane do tego, jak Yifei Liu porusza się na ekranie. Oznacza to, że kreacje zostały stworzone z różnych materiałów (i mają inną strukturę) zależnie od tego, czy bohaterka w scenie jeździ na koniu, walczy, czy ukazana jest jako majestatyczna postać, a każda ze stylizacji jest wynikiem misternego rękodzieła. Powinniśmy zatem pamiętać, aby zwrócić uwagę na te wspaniałe kreacje niezależnie od dynamicznej akcji filmu.


2. The Emperor (Jet Li)

Kiedy Żoużanie grożą atakiem z północy, Cesarz nakazuje, aby w celu odparcia najazdu jeden mężczyzna z każdej rodziny wstąpił w szeregi armii. Cesarz z nowego filmu o Mulan to nie tylko władca, który troszczy się o swoich poddanych. To również potężny wojownik, w którego wciela się Jet Li - jeden z najznakomitszych wojowników znanych z azjatyckich filmów. To wspaniała wiadomość dla kinomanów, zwłaszcza, że aktor powraca na wielki ekran po czteroletniej przerwie. Jeśli jednak nie możecie doczekać się spektakularnej sceny walki z jego udziałem, będziecie musieli zaopatrzyć się w cierpliwość, ponieważ dzieje się tak dopiero na sam koniec filmu. Według tego, co czytamy w wywiadach z aktorem, jego rola w “Mulan” polegała głównie na siedzeniu na pięknie ozdobionym tronie z kamienną twarzą, tak aby nie można było rozpoznać na niej żadnych emocji, niezależnie od docierających do niego wieści. Jeśli już mowa o kostiumach, warto zwrócić uwagę na jego piękne stylizacje ozdobione bogatymi, ręcznie wykonanymi haftami, w niektórych miejscach ze złotej nici, ponieważ - według chińskiej tradycji - był to kolor upodobany przez rządzące dynastie.


3. Commander Tung (Donnie Yen)

Komandor Tung, w którego rolę wciela się Donnie Yen, jest dowódcą Cesarskiej Armii, do której zaciągnięta zostaje Mulan. Jego postać wzorowana jest na Li Shangu z animowanej wersji filmu, z tą różnicą, że Tung nie jest zaangażowany w wątek miłosny. Jest raczej mentorem, uczciwym i godnym szacunku, oraz wspaniałym żołnierzem i wojownikiem. Reżyser Niki Caro stwierdził, że Donnie Yen posługiwał się mieczem podczas kręcenia w tak profesjonalny sposób i tak szybko, że ujęcia musiały być powtarzane w zwolnionym tempie - tylko w ten sposób jego ruchy stawały się widoczne. Ciekawym faktem jest to, że Jet Li i Donnie Yen są bliskimi przyjaciółmi w prawdziwym życiu oraz grali razem w niejednym filmie (“Hero”, “Dawno temu w Chinach 2”) i teraz ponownie pojawiają się razem na ekranie, w “Mulan”.


4. Böri Khan (Jason Scott Lee)

Jak już wspomnieliśmy, to nie Shan-Yu i Hunowie, lecz Żoużanie i ich przywódca Bori Khan, atakują Chiny z północy i zagrażają pokojowi w kraju. Według zapisów historycznych, Żoużanie żyli na azjatyckich stepach w V i VI wieku - mniej więcej w tym czasie, w którym rozgrywa się akcja “Mulan” - i zajmowali się głównie pasterstwem. Jednak, według nowego filmu “Mulan” byli oni narodem walecznym, którego przywódca, Bori Khan, poprzysiągł krwawą zemstę i, według tego, co zobaczyliśmy w zwiastunie, był prawdziwie okrutnym charakterem. 53-letni Jason Scott Lee (który stał się sławny dzięki roli w filmie “Smok: historia Bruce’a Lee” z 1993 roku) przygotowując się do roli przeszedł niezwykłą transformację. Ten podobno bardzo miły aktor musiał zmienić się w bezlitosnego, zaprawionego w boju i naznaczonego bliznami złoczyńcę. Tak więc Lee musiał przejść przez rygor ścisłej diety i treningu siłowego, a makijażyści stworzyli na jego twarzy realistyczne blizny.


5. Honghui (Yoson An)

Skoro schedę po komandorze i mentorze znanemu z animowanego filmu z 1998 roku, Li Shangu, przejął Tung, ktoś inny musiał zostać zaangażowany w wątek romantyczny. Rolę tę we współczesnej odsłonie “Mulan” przejmuje nowa postać - Honghui - młody i ambitny sprzymierzeniec tytułowej bohaterki. Urodzony w Chinach Yoson An, który wciela się w rolę Honghui, od dziecka mieszkał w Nowej Zelandii. Nic dziwnego więc, że szybko znalazł wspólny język z reżyserką Niki Caro, również Nowozelandką. Młody (28 lat) aktor mówi w kilku językach (jest między innymi biegły w mandaryńskim i kantońskim) oraz opanował wiele sztuk walki, tak więc rola wojowniczego żołnierza nie była zapewne dla niego nowością.


6. Xianniang (Gong Li)

Postać wiedźmy, w którą wciela się legendarna chińska aktorka Gong Li, odgrywa w nowym “Mulan” zupełnie inną rolę niż w znanej animacji. Zasadniczo, jest ona sprzymierzeńcem Bori Khana, dowódcy żoużańskiej armii, oraz została obdarzona specjalną mocą (w jednym ze zwiastunów widać, jak zamienia się w ptaka). “Mulan” zawsze był interesującym filmem ze względu na to, że opowiada o dziewczynie, która jako samotna kobieta odnosi sukcesy otoczona mężczyznami w patriarchalnym społeczeństwie ogarniętym wojną. Ciekawi jesteśmy jaką rolę twórcy przypisali postaci wiedźmy, o której wiemy, że jest piękna, mądra i zdaje się być wspaniałą wojowniczką. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem - już wkrótce otrzymamy odpowiedź.

Film od 11 września można już oglądać w Cinema City, nie tylko w 2D, ale również 4DX i ScreenX! To Ty decydujesz, który format wybierasz!

 


CinemaCity