Szekspir: 7 zaskakująco współczesnych adaptacji klasyki

Szekspir wiecznie żywy! Komu tęskno do klasyki, tego pewnie ucieszy, że na youtube’owym kanale National Theater at Home słynny brytyjski teatr udostępnia właśnie sztukę „Wieczór Trzech Króli”. W tej doskonałej komedii ujrzymy m.in. znaną z serialu „Obiady piątkowe” Tamsin Greig. My tymczasem pragniemy przypomnieć Wam świetne filmy, które przeniosły szesnastowieczne fabuły w czasy zaskakująco współczesne…

Drodzy rodzice, dzielnie czuwający nad e-nauką swoich pociech, mamy nadzieję, że niniejsze zestawienie przyda się jako pomoc edukacyjna. Jesteśmy przekonani, że kolejne pokolenia widzów będą mile zaskoczone atrakcyjnością adaptacji szacownych dzieł mistrza pióra


1. Ryszard III (1995)

Wydaje wam się, że Szekspir to przede wszystkim imponujące solilokwia wygłaszane z patosem przez aktorów w perukach i w dubletach? Napawająca grozą adaptacja słynnego dramatu historycznego w reżyserii Richarda Loncraine’a rozniesie te skojarzenia w pył…

W filmie Loncraine’a wojna domowa zostaje przeniesiona w realia faszyzującej Wielkiej Brytanii z lat 30. XX wieku. W tytułowej roli Ryszarda, księcia Gloucester, który postanawia za wszelką cenę przejąć tron, imponująco wypada Ian McKellen. Towarzyszą mu gwiazdy najwyższego formatu: Annette Bening, Maggie Smith, Jim Broadbent i Robert Downey Jr.


2. Romeo + Julia (1996)

Baz Luhrmann to filmowiec, który ma świetne wyczucie melodramatu i opery. W swoim pomysłowym dramacie romantycznym splótł szekspirowską fabułę z nastrojami młodzieży: oto Monteki i Kapuleci idą na spaghetti-westernowy bój, a młodzi kochankowie Romeo i Julia szamocą się jak w matni...

Ta produkcja przypieczętowała gwiazdorski status grających tytułowe role Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Atrakcyjna, młoda obsada, zaskakująca ścieżka dźwiękowa i wysmakowana oprawa wizualna sprawiają, że „Romeo + Julia” to przeciwieństwo dusznej lekcji angielskiego dramatu.


3. Zakochana złośnica (1999)

Śmierć Heatha Ledgera jest nadal opłakiwana przez widzów na całym świecie. Zachęcamy do odświeżenia pamięci o wczesnej filmografii niezapomnianego Jokera. Zanim został uwieczniony jako przerażające uosobienie chaosu, utalentowany aktor urzekł widzów m.in. w filmowej adaptacji szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy”.

Reżyser Gil Junger i scenarzyści Karen McCullah i Kirsten Smith zdecydowali się na śmiałe rozwiązania. Cyniczną opowieść o relacjach międzyludzkich przenieśli w dobrze każdemu znaną rzeczywistość skonfliktowanych ze sobą grup szkolnej młodzieży. Dzięki temu posunięciu, sztuka zyskuje na świeżości i dociera do nowej publiki. Obok Ledgera, na ekranie ujrzymy wschodzące gwiazdy lat 90., w tym Julię Stiles i Josepha Gordon-Levitta.


4. Tytus (1999)

Ostrzeżenie: to nie jest film dla dzieci. Ta propozycja może się natomiast okazać bardzo pomocna dla nastolatków z trudem przedzierających się przez meandry szesnastowiecznego tekstu. Znana z brutalności i makabry tragedia w udanej reżyserii Julie Taymor emanuje dojrzałością. Warto zwrócić uwagę na niesamowitą, łamiącą konwencje gatunkowe ścieżkę dźwiękową autorstwa Elliota Goldenthala.

Taymor odważnie miksuje stare z nowym - archaiczne pułapki i historyczne kostiumy zestawia z nowoczesnym sprzętem elektronicznym… To utrzymuje widza w poczuciu zaburzonej percepcji i wzmacnia wrażenie nieprzewidywalności opowieści o zemście. Tytułowego rzymskiego władcę gra Anthony Hopkins, a Jessica Lange to Tamora, Królowa Gotów, która zostaje zaprzysiężonym wrogiem Tytusa.


5. Hamlet (2000)

Ta klasyczna tragedia uważana jest przez znawców i entuzjastów twórczości Szekspira za jego największe osiągnięcie. Nakreślona z rozmachem opowieść o losach duńskiego księcia, w oryginale osadzona w realiach historycznych, okazała się na tyle uniwersalna, że niezliczone adaptacje z powodzeniem wplatały ją w nowe, zaskakujące konteksty.

Tym razem motywy podstępu, rodziny i zdrady zostają wprzęgnięte w rzeczywistość przeszklonych nowojorskich biurowców z końca XX w. Rolę Hamleta powierzono Ethanowi Hawke. Zdradzieckiego wuja Claudiusa gra Kyle Maclachlan znany z serialu Twin Peaks.


6. Koriolan (2012)

Intrygująca adaptacja tragedii o polityce i zdradzie wyreżyserowana przez Ralpha Fiennesa, który wcielił się też w rolę tytułową. Opowieść o wygnanym z własnego królestwa generale Gnejuszu Marcjuszu Koriolanie osadzono w scenografii konfliktu bałkańskiego.

Akcja sztuki w oryginale rozgrywa się w starożytnym Rzymie; adaptacja przenosi ją w rzeczywistość nowoczesnego konfliktu zbrojnego. Na uwagę zasługuje Gerard Butler, który znakomicie wciela się w rolę Tullusa Aufidiusa, zaprzysięgłego wroga Koriolana.


7. Wiele hałasu o nic (2013)

Pomiędzy nagraniem filmów o Avengersach, reżyser i scenarzysta Joss Whedon wziął na warsztat dowcipną komedię Szekspira, w której to, w wyniku splotu intryg i podstępów, Beatrice i Benedick wyznają sobie miłość, a Claudio odrzuca uczucie Hero...

Whedon nakręcił tę pełną energii, niskobudżetową adaptację we własnym domu w Los Angeles. Niezależność charakteru tej produkcji idzie w parze z formalnym zabiegiem ograniczenia kolorystyki do czerni i bieli. Wśród obsady odnajdziemy wielu ulubionych aktorów Whedona, w tym Alexis Denisof z Buffy, Nathana Filliona z Firefly i Amy Acker z Angel.


Cineworld